KATERN was overigens wel duidelijk dat het om een jongen met enorme mogelijkheden ging. Het bijzondere aan zijn karakter was dat hij op heel jeugdige leeftijd al erg goed wist wat hij wilde. Hij had een unieke combinatie van talent en instelling.' In zijn tweede volledige seizoen bij Ajax, 1983-1984, werd Van Basten met 28 treffers voor de eerste keer topscorer van Nederland. Tot aan zijn vertrek naar AC Milan in 1987 zou hij dat blijven. Zijn topseizoen wat goals betreft was 1985-1986. Van Bastens 37 treffers maakten hem op 21-jarige leeftijd tot beste schutter van Europa. Ajax werd dat seizoen géén landskampioen, maar scoorde wel 120 maal. Op 15 september 1985 won Ajax met 8-1 bij Heracles. Van Basten maakte in die wedstrijd vijf doelpunten, het een nog mooier dan het andere. Een van zijn treffers riep herinneringen op aan Cruijffs eerder beschreven goal tegen Benfïca: twee man uitspelen (in Van Bastens geval uitkappen) en afmaken in de tegengestelde hoek. Van Basten had, net als de spits Cruijff, alles. Hij beschikte over techniek en overzicht, was tweebenig en had, ondanks een niet al te groot fysiek, veel kracht. Van Basten was zelfs de betere kopper van de Vijf jaar na zijn debuut scoorde Marco van Basten op 31 mei 1987 in zijn afscheidswedstrijd tegen PEC Zwolle zijn 128ste competitiedoelpunt voor Ajax. twee. Net als Cruijff was ook Van Basten amper van de bal te krijgen. In zijn Italiaanse periode was hij bovendien steeds vaker in staat om meedogenloze tegenstanders met dezelfde wapens te bestrijden. Van Basten maakte alle soorten goals. Iedereen zal zich de omhaal tegen FC Den Bosch blijven herinneren of de lob tegen Feyenoord tijdens de 8-2 van 1983, maar Van Basten maakte óók veel intikkertjes. 'De bal moet erin, dat op de eerste plaats. Maar als je de keuze hebt tussen een omhaal, een schot van afstand of een solo waarin je vijf man op rij passeert, dan kies ik voor het laatste.' Ondanks zijn enorme kwaliteiten waakte Van Basten ervoor om zich op één lijn te plaatsen met de allergrootsten: 'Ik denk dat ik goed ben als ik volledig gemotiveerd ben, op scherp sta. Ik heb echter niet dat niveau dat Pelé had, of Maradona. Maar ik heb wel de kwaliteiten die vergelijkbaar zijn met de grote Europese spelers van dit moment,' zei hij in 1992. Toch waren de overeenkomsten met Cruijff Foto: Guus Dubbelman Het spitsenduo Bosman en Van Basten. Bosman moest Van Basten twee seizoenen voor laten gaan als topscorer (19 resp. 37 goals in 1985-1986, 23 en 31 in 1986-1987), maar was na Van Bastens vertrek Ajax' clubtopscorer met 25 doelpunten in het seizoen 1987-1988. ZINE JUNI 2002 Foto: George Verberne duidelijk. Wat te zeggen van deze uitspraak van Van Basten: 'Echt onbegrepen voel ik me niet, maar ik denk weieens sneller dan een ander.' Van Basten had een speciale band met Cruijff. Beiden erkenden eikaars grote kwaliteiten, maar het gemakzuchtige, dat het spel van Van Basten soms ook kenmerkte, leidde regelmatig tot aanvaringen met zijn leermeester. Binnen de spelersgroep van Ajax was zijn positie onomstreden. Van Basten was op jonge leeftijd reeds aanvoerder. Een chronische enkelblessure dwong hem in 1995, ondanks een lange revalidatiepoging, te stoppen met topvoetbal. Schaduwspits In Van Bastens laatste seizoen bij Ajax maakte een nieuwe topscorer binnen Ajax zijn entree. Hoewel, aanvankelijk zag niet iedereen wat in die schuchtere Dennis Bergkamp, die alleen maar zou kunnen hardlopen. Johan Cruijff, hij weer, zag het uiteraard anders en plukte Bergkamp op zeventienjarige leeftijd uit de A-junioren en haalde hem bij de A-selectie. Dat Bergkamp later zou uitgroeien tot een wereldvedette was toen echter nog niet te bevroeden. Zijn techniek ging wel steeds meer indruk maken. En vanaf het moment dat hij achter de spitsen, als schaduwspits, stond opgesteld, begon het vele scoren. Bergkamps positie binnen Ajax werd pas 113

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 113