KATERN Marco van Basten juicht nadat hij op 3 april 1982 in zijn debuutwedstrijd tegen NEC gescoord heeft. Wim Kieft in actie tegen Feyenoord op 24 mei 1981. Kieft bracht de 4-1 eindstand op het scorebord en werd dat seizoen voor het eerst clubtopscorer van Ajax. nog niet voor Marco van Basten: 'Waarom zou ik bang voor hem moeten zijn? Ik zie Marco gewoon als een collega. Het is bewezen dat het goed gaat als we met zijn tweeën in de spits staan. Als hij beter is staat hij erin, ben ik beter dan sta ik erin,' zei hij begin 1983 in het supportersblad De Ajacied. Marco van Basten was beter. Aan het eind van het seizoen vertrok Kieft naar Pisa in Italië. Vanaf dat moment ontwikkelde Kieft zich ook tot een perfecte 'ballenvasthouder' en kaatser (eind jaren tachtig werd hij bij PSV weer topscorer van Nederland). AJAX MAGAZINE JUNI 2002 insiders als een piepeltje beschouwd, in positieve zin dan en zo zie ik mezelf ook nog.' De naam van dat negentienjarige piepeltje, die in het seizoen 1981-1982, zijn tweede volledige seizoen in Ajax 1, met 32 doelpunten Europees en dus ook Nederlands topschutter werd: Wim Kieft. Wim Kieft was aanvankelijk een ouderwetse ballenafwachter. Nadat Johan Cruijff als speler bij Ajax was teruggekeerd en midden in een piepjonge ploeg (met onder anderen ook Jesper Olsen, Frank Rijkaard en Gerald Vanenburg) terechtkwam, was een van de eerste dingen die hij Kieft toevertrouwde dat hij vooral niet moest meevoetballen. Kieft, in mei 1982: 'Cruijff zegt altijd tegen mij: weten wat je kunt, dat is belangrijk in de voetballerij. Andere dingen moet je achterwege laten. Ik ben niet erg snel en ook niet zo technisch. Spectaculaire doelpunten maak ik nooit. Ik moet het hebben van rommelige situaties. Ik ben helemaal gek van scoren, als ik het net heen en weer zie gaan voel ik mij te gek. Mijn voornaamste zorg is ervoor te zorgen dat ik op de goede plek sta. In mijn ogen is dat een kwestie van gevoel. Vorig jaar scoorde ik zeventien maal, nu zit ik boven de dertig. Concentratie, daar komt het bij mij op aan. Ik moet maar niet gaan nadenken, want dan is het te laat.' Legendarische treffers maakte Kieft niet veel, wel vaak de belangrijke eerste. In zijn derde Ajax-seizoen, 1982-1983, voelde Kieft steeds vaker de adem in de nek van een, zo zei men binnen Ajax, nóg groter talent. Aanvankelijk vreesde Kieft Talent en instelling Zijn mening over Van Basten had Kieft inmiddels lang en breed bijgesteld: 'Het bestaan van Van Basten heeft mij nooit dwarsgezeten. Hij is nu eenmaal wat beter dan ik. Dat moet je gewoon accepteren. Voor mij is het jammer. Als hij er niet zou zijn geweest, zou ik waarschijnlijk al jaren basisspeler in Oranje zijn geweest.' Kieft stond op 3 april 1982 in de basis toen Van Basten zijn debuut in Ajax 1 tegen NEC maakte. In de ploeg gekomen voor Johan Cruijff scoorde hij na rust met het hoofd uit een vrije trap vanaf rechts van Gerald Vanenburg. Het bleef dat seizoen bij één optreden in het eerste. Kurt Linder was destijds trainer van Ajax: 'We vonden Marco nog wat te jong voor competitiewedstrijden in het eerste. Het Foto: George Verberne

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 111