Op 6 december 1981 markeerde Johan Cruijff zijn rentree bij Ajax met een subliem doelpunt tegen FC Haarlem. Wim Kieft werd dat seizoen topscorer van Europa met 32 doelpunten. andere seizoenen toch ook niet misselijke totaalscores als respectievelijk 30, 29, en wederom 30 uit alle mogelijke standen bij elkaar schopte en kopte, stopte de teller in 1977 pas bij 34. Nadat Ajax vier wedstrijden voor het einde door een 2-1 overwinning op Feyenoord (goals uiteraard van Geels) officieus kampioen van Nederland was geworden, stelde zijn Joegoslavische trainer Tomislav Ivic op de valreep nog een doel voor dat seizoen. Ajax zou de resterende drie wedstrijden volledig in dienst gaan spelen van Geels. Ivic: 'We gaan met z'n allen proberen om Geels topscorer van Europa te maken.' De missie mislukte faliekant. Geels scoorde niet één maal meer en werd 'slechts' topscorer van Nederland. De doorgaans vriendelijke Geels werd er chagrijnig van. 'Nou wordt er een keer écht op mij gespeeld om me te laten scoren en dan lukt het niet. Misschien was ik er wel wat te veel op gespitst en heeft dat net het tegendeel tot gevolg gehad.' Geels' manier van spelen was volledig gericht op het maken van doelpunten. 'Veel spitsen zijn door hun trainers omgevormd, maar ik ben altijd maar daar voorin gebleven. Die gekke drang van dat móeten scoren, daar zou ik nou graag eens met andere spitsen over willen praten. Wat is dat nou toch? Eerst speelde ik bij DSS, toen vier jaar bij Onze Gezellen en ten slotte kwam ik als 16-jarige bij Telstar. En maar scoren, hè, vaak meer dan honderd goals per seizoen,' zei hij in december 1976. Ruud Geels, die in vier seizoenen maar liefst 123 goals van de totale doelpuntenproductie van Ajax (297) op zich had genomen - dat is zo'n 41 procent! - vertrok halverwege 1978 naar Anderlecht nadat hij het niet met Ajax eens had kunnen worden over contractverlenging. Piepeltje Vier jaar later had Ajax toch zijn eerste Europese topscorer in huis. Toch zei die toen: 'Ik heb nog steeds het idee dat ik nog maar net kom kijken. Ik word door Ruud Geels maakte op 1 november 1975 van Ajax - Feyenoord (6-0) een memorabele wedstrijd door vijf maal te scoren. Hier scoort hij zijn tweede en Ajax' derde doelpunt van de avond. meer door een handvol treffers van Geels had Ajax Feyenoord met 6-0 opgerold. Dagblad Het Parool sprak over 'vijf keer Ruud Goals'. Na een van die goals liep Foto: Collectie Ajax Geels grijnzend richting Feyenoord-vak en streek jennend met een hand over zijn hoofd. Geels werd topscorer van Nederland in een periode dat Ajax niet al te veel prijzen pakte. Slechts één maal werd Geels met Ajax landskampioen, in het seizoen 1976- 1977. Dat seizoen was meteen zijn productiefste bij Ajax. Waar hij in de AJAX MAGAZINE JUNI 2002 109

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 109