Van Goaltjes-Piet tot Showtime KATERN vb topscorers Met het vertrek van Shota Arveladze in augustus raakte Ajax opnieuw een topscorer kwijt. En daar moeten we niet al te licht over doen, want een échte topscorer is moeilijk te vinden. (Te) vaak is een club afhankelijk van de grillen van een willekeurige aanvaller of middenvelder in vorm (Van der Vaart dit seizoen). Een garantie dat er veel gescoord wordt geven deze spelers niet. Een overzicht van alle zekerheidjes in en ook achter de spits. Wc beperken ojs in ons overzicht van de top® rerfeoor^tot de eredivisiejaren, want vooru956 kende ons land nog geen grote landeflflce klasse. De strijd om het landskampioenschap was onderverdeeld in regionale competities waarna de regiokampioenen in een extra, kleine competitie het landskampioenschap betwistten. Het bijhouden van één landelijke topscorerslijst was dus enigszins irreëel. Vrijwel geen medium waagde zich Foto: Collectie Ajax door Marcelle van Hoof daar dan ook aan. Dat wil overigens niet zeggen dat de echte doelpuntenmakers niet bekend raakten. De bekendste bij Ajax was Piet van Reenen. De Utrechter was in de jaren dertig maar liefst negen seizoenen achter elkaar clubtopscorer, een record dat waarschijnlijk nooit meer gebroken zal worden. In 1932 maakte Van Reenen zeven van de negen treffers in de uitwedstrijd bij Veendam (1-9), een record dat later nooit meer door een Ajacied geëvenaard zou worden. Van Reenen beperkte zich in zijn spel tot de belangrijkste taken die in die tijd werden gesteld: het over de vleugels verdelen van het spel en scoren, veel scoren. De topscorer aller tijden van Ajax maakte in 237 wedstrijden 273 doelpunten, ook al een record dat... enzovoort. Piet van Reenen was in de jaren dertig maar liefst negen seizoenen achter elkaar clubtopscorer van Ajax, een record dat waarschijnlijk nooit meer gebroken zal worden. Zelf deed 'Goaltjes-Piet' luchtig over zijn vele treffers. In interviews waarin hij op zijn loopbaan terugblikte (er bestaan vrijwel geen artikelen uit de jaren dertig zelf), wees hij er geregeld op dat het in zijn tijd wel een stuk gemakkelijker was om te scoren dan later. Een midvoor kreeg amper bewaking. 'Je kon vrijwel altijd recht op het doel afgaan. Een middenvoor werd in die tijd nauwelijks gedekt. De spil ging mee in de aanval. Met een lage trap was ik altijd te 102 AJAX MAGAZINE JUNI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 102