Bij het afscheid van Velibor Vasovic Henk Pil VARIA Velibor Vasovic behoorde tot de allereerste buitenlanders die voor Ajax kwamen spelen (en was de eerste die dat met succes deed; zijn drie buitenlandse voorgangers speelden bij elkaar slechts tien officiële wedstrijden). Hij had net met zijn team Partizan Belgrado een Europa- Cupfinale achter de rug en was zeer in trek bij clubs die hem het grote geld konden bieden. Het werd Ajax, waar hij mede de basis heeft gelegd van een sportief hoogtepunt in de geschiedenis van de club. In het begin was het wennen. De middenvelder, die oorspronkelijk uit Montenegro kwam, was een ander spelletje gewend, ander voedsel, een andere mentaliteit. Wij moesten ook wennen aan Vasco (Velibor Vasovic was te lang, dus al gauw heette hij Vasco). Onder Michels waren de eerste weken van een seizoen moordend. Dus rolde Vasco na een slopende training in het Amsterdamse Bos zo van de weg de sloot in. We visten hem eruit en hoorden hem zeggen: 'Ik denk, ik dood'. Hij was nog wat bescheiden. Tijdens een trainingskamp lag de selectie in een legerbarak te rusten na de broodmaaltijd (dat heette nou eenmaal zo). Vasco lag te rusten en te ruften, ik pikte dat niet en zette hem met bed en al op zijn kop. Grote hilariteit natuurlijk, maar hij was wit geworden en doodstil. Na de rustpauze begon de vierde training van die dag. Tijdens een duel wilde Vasovic mij bewust in tweeën schoppen, maar dat zag ik aankomen. Ik wist mij te beschermen en schold hem de huid vol. De boodschap was duidelijk, ik laat me niet in de maling nemen. Het was ook duidelijk dat Vasovic trots, beresterk en slim was. Als laatste man was hij de leider en uiteindelijk de aanvoerder in het veld. Ajax was een ploeg die bijna elke tegenstander onder druk kon zetten. Hij was de commandant in het veld die zijn verdediging opjaagde, waardoor aanvallers niet achter verloren In memoriam Op 6 maart 2002 overleed op 81-jarige leeftijd Henk Pil. Henk heeft zich gedurende zijn zestigjarige lidmaatschap van Ajax verdienstelijk gemaakt binnen diverse geledingen van de club. Hij was een back in de lagere voetbalelftallen en 's zomers een succesvol cricketer, die in 1954 en 1958 het kampioenschap van de KNCB behaalde. Henk was negen jaar leider van de cricketafdeling en had zitting in tal van commissies, zoals de ledenraad (vijftien jaar), de terrein- en onderhoudscommissie (negen jaar), de financiële commissie (negen jaar) en de commissie-Gianotten. ballen aan hoefden. Ik heb vele jaren een kamer met hem gedeeld; op het veld waren wij veel verder van elkaar verwijderd. Na de verloren finale in Madrid tegen Milan kreeg Vasovic er moeite mee zich in de competitie volledig in te zetten. Zijn hoop om ooit een Europa-Cupfinale te winnen was voor de tweede maal de bodem ingeslagen. Het jaar erop won Feyenoord de Europa Cup. Daarna was Ajax weer aan de beurt. Voor Vasco telden alleen nog de Europa-Cupwedstrijden. In die wedstrijden speelde hij voor zijn grote wens. We stonden eens na een competitiewedstrijd onder de douche. 'Waarom sta jij hier?' vroeg ik. 'Jij bent toch niet bezweet, nee je zult het wel koud gekregen hebben vandaag.' Het raakte hem niet echt. Iedereen wist dat in de grote wedstrijden ook de grote Vasco zou spelen. Drie maal was scheepsrecht voor hem. Na zijn en ons aller grote triomf in Londen verliet Vasovic Ajax om terug te gaan naar Belgrado. Hij wilde stoppen met voetballen. Dat zei hij althans en iedereen geloofde het. Eigenlijk hoopte hij öp een nieuw topcontract dat hem een goed leven zou bieden. Maar Ajax deed hem geen aanbieding, en hij was te trots om op zijn woorden terug te komen en zijn contract te verlengen. Enkele jaren later werd hij benaderd door modekoning Daniel Hechter die hem als president van Paris Saint Germain vroeg trainer van de club te worden. Vasovic' eisen waren te hoog en de zaak leek niet door te gaan, maar ik heb hem weten over te halen en uiteindelijk kwamen ze een goed contract voor drie, vier jaar overeen. Bij zijn komst beloofde hij binnen twee jaar een topploeg te hebben gemaakt, die minimaal bij de eerste vier zou eindigen. Dat bleek niet haalbaar, maar niettemin drong PSG er heel openlijk en nadrukkelijk op aan hem voor langere tijd voor de club te behouden. Vasco hield zijn woord en verdween weer. Pas tijdens de eeuwwisseling is hij in Nederland teruggeweest voor een klein feestje met zijn oude maatjes. Hij heeft het huidige Ajax kunnen zien, en de vele buitenlanders die erin speelden. Bij Ajax is iedereen daaraan gewend. Wekelijks komen (jeugd)spelers van alle kanten naar Amsterdam om een contract te verdienen en voor Ajax te spelen. De meesten verdwijnen weer in de leegte. Wij, zijn makkers, Zullen Velibor Vasovic niet vergeten, en ik denk dat het afscheid in de Arena hem, de eerste buitenlander die is gegaan, gestreeld zou hebben. Piet Keizer AJAX MAGAZINE APRIL 2002 91

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 91