Een ploeg dappere Meerse helden VARIA REACTIES Stewards Namens de KNVB verzorg ik samen met Henk Medema bij bijna elke betaald-voetbalorganisatie instructie en trainingen voor de stewards. Samen met een aantal medewerkers van de KNVB stonden wij aan de wieg van de stewardorganisatie zoals deze nu bij elke betaald-voetbal organisatie een begrip is geworden. Ik heb in al die jaren de 'stewardkant' van de voetbalwereld aardig leren kennen. Jammer genoeg wordt er nog heel verschillend aangekeken tegen de stewards. Vanuit het oogpunt van het publiek soms begrijpelijk, maar niet als het om de bestuurders gaat. Juist zij moeten beseffen hoe belangrijk de stewards voor hun voetbal bed rijf zijn en juist zij zijn verantwoordelijk voor de kwaliteit van die stewardorganisatie. Net als in een commercieel bedrijf zijn in het voetbal mensen het belangrijkste gereedschap waarmee het management of een bestuur zijn doel kan bereiken. Binnen het bedrijf dat 'voetbal' heet kan de aandacht en waardering zich dus niet alleen maar beperken tot de spelers, ledereen binnen een BVO levert een bijdrage aan het succes van de club. Als de spelers slecht presteren, krijgen juist anderen binnen de BVO, onder wie de stewards, daar last van. Het 'spel' van de stewards wordt zelden gezien of belicht. Immers, zij scoren toch niet. Zelden voelen zij dat ze gewaardeerd worden voor het werk dat zij doen, terwijl het misschien wel te danken is aan hun aanwezigheid en hun inzet dat er nog steeds gevoetbald kan worden en er supporters mee kunnen naar Adres: Ajax Magazine, Postbus 12522,1100 AM Amsterdam: e-mail: m.sleutelberg@ajax.nl. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te bekorten of niet te plaatsen. uitwedstrijden. Zij staan met hun hart op de juiste plaats voor de club soms midden in de shit. Waardering is er zelden, kritiek daarentegen elke wedstrijd weer. Waardering bestaat voor hen al uit herkenning en erkenning door officials, bestuursleden van hun club en niet te vergeten de voetballers voor wie zij er toch elke wedstrijd weer zijn. Zij voelen die waardering al door een groet of een lach van die mensen voor wie zij er telkens weer staan. Voor de uitreisstewards van Ajax groeide het gevoel van waardering toen zij in Ajax Magazine de column 'Op reis' van David Endt hadden gelezen. Tijdens een instructie bij Ajax werd ik door een aantal stewards op de bedoelde column attent gemaakt. De column werd emotioneel voorgelezen en op dat moment was het stil, doodstil in het theorielokaal van de Arena. Eindelijk een stukje waardering, eindelijk werden zij ook genoemd, weliswaar nog niet door de speaker van het stadion, die wel sponsors bedankt maar nooit de stewards, maar toch was er trots omdat zij genoemd werden in Ajax Magazine. David Endt en Ajax, bedankt voor deze steun in de rug van uw stewards en besef hoezeer zij deze verdiende aandacht waarderen. Ik heb gemerkt hoe zij dit hebben ervaren. Beter kon het niet worden opgeschreven. Namens de (uitreis)stewards van Ajax: bedankt. Dit hadden zij effe nodig. Jan Smit Zingen, humor, moppen, verhalen, de borrel en het diner, het waren de gebruikelijke ingrediënten van een avondje Bordjesclub. Op 15 maart kwam het gezelschap op de Toekomst bijeen voor de 57ste reünie, voor het eerst onder aanvoering van Hennie Henrichs als opvolger na negen jaar voorzitterschap van Jan Neefjes. En ze waren er weer bijna allemaal, zo'n zestig in getal, de oer-Ajacieden die hun club al 25 jaar of langer trouw zijn en jaarlijks met wat gasten hun avond hebben. Jany van Veen en Henk Pil, die ons het afgelopen jaar ontvielen, werden kort herdacht, waarna met het zingen van 'De Ajax-Marsch', ondersteund door muzikant Rinus Haan, het diner muzikaal geopend werd. Voorzitter Henrichs kondigde aan dat het clubblied voortaan bij iedere bijeenkomst van de Bordjesclub zal worden gezongen. Verder werd bekend dat naast André Kraan en Wim Schoevaart voor de nodige verjonging Rolf Leeser tot het comité- Bordjesclub is toegetreden. Als gebruikelijk werd de uitstekende maaltijd af en toe onderbroken. Voorzitter Henrichs bereidde het gezelschap voorzichtig voor op de mogelijkheid dat de Bordjesclub op een andere datum dan rond de verjaardag van Ajax (18 maart) bij elkaar gaat komen, Uri Coronel vertelde naast z'n gebruikelijke moppen ook nog een verhaal over de club 'dat niet verder verteld mocht worden' maar wel erg leuk was, en Wim Stuut werd verrast met een nieuw bordje voor 25 jaar lidmaatschap ter vervanging van zijn oude exemplaar, dat was gesneuveld tijdens een verhuizing. Het gaf aan hoe waardevol het is in het bezit te zijn van dit kleinood. Tijn Middendorp Foto: Louis van de Vuurst Uitkaarten In het artikel 'De tegenstander: Fortuna Sittard' in Ajax Magazine 5 schrijft Erik Somers over de ontmoeting tussen Ajax en Fortuna Sittard in de Amstel- Cupfinale van 1999: 'De Ajax-fans lieten het afweten in de Kuip.' Ik heb mij zeer gestoord aan deze zinsnede aangezien er onder de Ajax-supporters destijds grote onvrede heerste over de belachelijke kaartverdeling van deze wedstrijd. De Ajax-supporters kregen maar 6200 kaarten toegewezen voor deze belangrijke wedstrijd waarin Ajax Europees voetbal veilig moest stellen. En dit allemaal omdat het zogenaamd een traditie is om de bekerfinale in de Kuip te spelen. De NS kon maximaal 6200 Ajax-supporters vervoeren en het was verplicht om met de trein te reizen vanwege de rellen het jaar ervoor tussen Ajax-supporters, PSV'ers en Feyenoorders (wat hadden die laatsten hier trouwens te zoeken?). Hierdoor vielen een heleboel Ajax-supporters buiten de boot en werd de finale in een half lege Kuip gespeeld. Ajax-supporters laten het nooit afweten. Alleen krijgen Ajax-supporters al jaren te weinig kaarten voor uitwedstrijden. Het is voor elke uitwedstrijd weer vechten om aan een kaartje te komen. Ralph Vleugel Naschrift: Het is juist dat er slechts 6200 Ajax-supporters konden afreizen naar de bekerfinale van 1999. Meer treincapaciteit was er niet en er was een treincombiplicht voor de Ajax-supporters, die het dus inderdaad niet hebben 'laten afweten'. Ajax-supporters krijgen niet te weinig kaarten voor uitwedstrijden. De KNVB stelt de capaciteit van het uitvak vast. Deze wordt gerelateerd aan de totale capaciteit van het stadion. Er zijn echter clubs die deze richtlijnen in hun eigen voordeel hebben uitgelegd. Dit seizoen is door de algemene ledenvergadering van de KNVB een werkgroep in het leven geroepen die aan deze misstanden een eind moet maken. AJAX MAGAZINE APRIL 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 89