11 Opgroeien in Westbury heeft me sterk gemaakt" dit geval letterlijk nemen, want niet zelden mondde een wedstrijd uit in een massale vechtpartij. 'Gelukkig hadden wij ook een paar aardige vechtersbazen in ons team. Want iedereen kon het geld goed gebruiken.' Al op heel jonge leeftijd maakte Pienaar de overstap naar de Football School of Excellence, een privé-voetbalschool die inmiddels geadopteerd is door de Zuid- Afrikaanse voetbalbond. Hij was niet ouder dan elf jaar toen hij wegging bij zijn moeder, zijn broer Calvin en zus Joslyn. 'Aan de ene kant was het heel goed voor me om weg te gaan uit Westbury, omdat ik soms ook bij slechte zaakjes betrokken dreigde te raken. Maar mijn moeder was vooral bang dat ik mijn school niet zou afmaken. Dus van haar mocht ik alleen gaan als ik ook op school mijn best zou doen. En die belofte heb ik zeker gehouden. Uiteindelijk heb ik ook de middelbare school afgemaakt als een van de beste leerlingen.' Op de School of Excellence moest hij vechten voor een plekje. Als kleurling kreeg hij te maken met een groep jongens die grotendeels uit zwarten bestond. 'Dat viel niet mee, maar ik ben er wel sterker door geworden. Pas toen ik hun taal, het zoeloe, had geleerd kon ik met overleed toen Pienaar vijf jaar oud was -, maar weet gewoon niet beter. 'Ik heb nauwelijks herinneringen aan hem.' Zijn wieg stond in Westbury, een sloppenwijk van Johannesburg. 'Het is eigenlijk te erg om over te praten,' zegt hij schuchter lachend. 'Westbury is de ruigste buurt van Johannesburg. Veel bendes, veel problemen met drugs. Het valt niet mee om in zo'n buurt op te groeien, maar het heeft me wel sterk gemaakt.' Pienaars leven in Westbury bestond vooral uit voetballen, voetballen en nog eens voetballen. Elke straat had zijn eigen voetbalteam. Die elftallen bestreden elkaar in een onderlinge competitie, voor geld. Strijd moet je in Ajax. Sinds zijn debuut is de gehele sportpers geïnteresseerd in zijn verhaal. En het voetbaltijdschrift Johan heeft al eerder eens een groot verhaal gewijd aan de talentvolle Ajacied. De levensloop van Pienaar is te vergelijken met die van zijn vriend en huisgenoot Gabriel Mofokeng. Opgegroeid in armoede, gered door het voetbal. Hij groeide grotendeels op zonder vader - die

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 23