de prestigieuze Woutertje Pieterse Prijs voor Annetje Lie in het holst van de nacht. Een lijst om trots op te zijn. Dros: 'Hoe zei Carmiggelt dat ook al weer? Als je maar lang genoeg leeft, dan vallen de dingen je gewoon toe. Het heeft lang geduurd voordat ik in de prijzen viel, maar daarna is het goed blijven gaan. Een prijs is iedere keer weer een stimulans. Het helpt je om met het volgende boek door te gaan.' Graag zou Dros zien dat het ambt van kinderboekenschrijver meer respect afdwingt. Getergd: 'Ik kan me nog steeds opwinden over het gebrek aan respect. De Volkskrantnota bene mijn krant, doet alleen iets aan kinderboeken als het nieuwswaarde heeft. Dat is jammer, want ooit had de Volkskrant de beste recensenten op het gebied van kinderliteratuur. Daar is niets meer van over. Bij de nominaties voor de Gouden Uil, een belangrijke literaire prijs, worden de kandidaten voor het kinderboek niet vermeld. Ik heb daarover naar de kunstredactie gebeld en kreeg als antwoord op mijn verontwaardiging: "Schrijft u maar een ingezonden brief." Ja, op je bolle ogen! Ik was heel kwaad. Ik zei nog tegen die persoon: de winnaars krijgen hetzelfde 'Als je maar lang genoeg leeft, dan vallen de dingen je gewoon toe' bedrag. Dus als je geen respect voor de auteurs hebt, kun je in ieder geval respect tonen voor de nieuwswaarde van het bedrag, want dat is toch vijftigduizend gulden. Maar helaas, het interesseert ze niets.' Veel van uw boeken zijn vertaald. Hebt u contact met uw vertalers? 'Ja. Met name Annetje Lie is in veel talen vertaald, zelfs in het Japans. De vertalingen die ik kan lezen - Frans, Duits en Engels - controleer ik heel scherp. Ik weet namelijk dat die boeken weer gebruikt worden voor vertalingen in andere talen. Een bevriende collega van mij vertelde dat een beroemde Zweedse vertaalster Nederlands heeft geleerd om Annetje Lie zo goed mogelijk te vertalen. Dat vond ik mooi om te horen.' U lijdt aan migraine. Beperkt dit u erg in uw werk? 'Migraine heeft in mijn geval te maken met scherp licht. Daarom draag ik gekleurde brillen en meestal een pet. Ik heb er enorm veel. Als ik achter de computer zit te werken, moet ik erop letten dat er niet vanaf de zijkant lichtflitsen in vallen. Ik heb weieens een verhaal gelezen over een man die zeer eigenaardig werd bevonden, omdat hij altijd rondliep met een kartonnen doos op zijn hoofd, waarin hij twee gaten had gemaakt. O, dacht ik onmiddellijk, die man had migraine. Zo'n kartonnen doos zou mij ook van pas kunnen komen.' U hebt een sterke voorliefde voor de zee, maar woont al bijna dertig jaar in Hilversum. Hoe houdt u het er uit? 'Waar je brood is, is je vaderland! Harrie was aan Hilversum gebonden, dus veel keuze hadden we niet. Er was ooit een radioprogramma dat Hilversum aan Zee heette. Daaraan heb ik me een beetje vastgeklampt. Was het maar zo, fantaseerde ik als ik naar dat programma luisterde. Maar Hilversum bevalt ons goed, we hebben een prachtig huis. We hebben niet zo heel lang in Amsterdam gewoond. Het was een mooie tijd, maar toch heb ik er niet veel mee. Ik ben heel blij dat we niet met drie kinderen op de derde verdieping aan de Churchilllaan zijn blijven zitten. Dat was niks geworden.'

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 156