over godenzoon Aias VOETBAL Een Neerlandica Imme Dros (Texel, 1936) is kinderboekenschrijfster. Ze won, sinds haar debuut in 1971, vijftien officiële prijzen, waarmee ze de meest bekroonde auteur binnen haar vakgebied is. Dros heeft zich in de jaren negentig gespecialiseerd in Griekse mythologie. Ze vertaalde de Odyssee, op een manier die de van oorsprong zware kost toegankelijk maakt voor een breed publiek (15+, zegt ze zelf). Voor de krijgsman Achilles stond haar idool Johan Cruijff model. Het idee om Imme Dros te interviewen ontstond tijdens fin radio-uitzending op 7 februari varldit jaar, de dag waarop Ajax l en Aja||2 |ich kwalificeerden voor Jfpe halve finale van het Amstel- ||uptoernooi. De auteur werd die avond tijdens haar li|eiende vertellingen over de Griekse mvtheEpn sagen verschillende malen onderbroken door de verslaggever in de Arena, zodra deze weer een doelpunt te melden had. De interviewster geneerde zich kennelijk enigszins en verontschuldigde zich tegenover haar gast, na opnieuw een Ajax-treffer. 'O maar dat geeft helemaal niets hoor,' reageerde Dros onmiddellijk, 'want ik ben voor Ajax.' Zo zitten we dus enkele weken later tegenover elkaar in haar sprookjesachtige huis in het centrum van Hilversum. Ze deelt de woning met haar man Harrie Geelen, verantwoordelijk voor vrijwel alle illustraties in haar boeken maar ook de man achter de scripts van tv-programma's als Q&Q, Oebele en Hameien, alsmede de film Pinkeltje. Als ode aan het kunstenaarspaar werd recentelijk in het Letterkundig Museum in Den Haag een tentoonstelling ingericht, onder de titel Zo zijn we niet getrouwd. Een creatief echtpaar derhalve, wat direct bij binnenkomst in hun huis blijkt. Grote (ook zelfgemaakte) schilderijen, verschillende instrumenten en stapels boeken zetten in het aangenaam PE PMITENSEAANPER door Jeroen van den Berg foto's Wanda Tuerlinckx rommelige interieur de toon. We zitten in de woonkamer, waar Dros enthousiast haar verhalen over voetbal en de Grieken vertelt, terwijl Geelen - getooid met koptelefoon - op geringe afstand achter de piano aan nieuwe composities werkt. Het begin: Zeemeeuwen en Ajax Imme Dros groeide op in het dorp Oudeschild op Texel. Daar ontstond haar liefde voor de zee. De liefde voor voetbal kreeg ze van haar vader mee, die speelde in het eerste van de lokale club Zeemeeuwen. Dros: 'Ik heb hem weieens horen zeggen: "Als hier iemand omvalt, staat zijn hele model in de klei." Dus het veld zal wel niet zo best zijn geweest. Toch werd er met plezier gevoetbald; onderling en tegen andere teams op Texel. Toen ik in de puberteit kwam, ging ik samen met een vriendinnetje kijken naar de midvoor, op wie zij verliefd was. 'Het voetbal creëerde bij ons thuis een saamhorigheidsgevoel. We luisterden met het hele gezin naar de radio als het Nederlands elftal moest spelen. Zo heb ik de namen van Faas Wilkes, Kees Rijvers, Abe Lenstra en Piet Kraak leren kennen. Voetbal hoorde bij ons gezin. Mijn vader ging af en toe helemaal naar Amsterdam om een wedstrijd te zien. Mijn moeder vond dat abnormaal, maar het tekent hoe belangrijk mijn vader voetbal vond. Hij kwam altijd heel enthousiast terug. 'Voetbal had op Texel iets sociaals. Ik ging ook nooit alleen en er was meestal wel een reden om te gaan. Er werd in het dorp veel over voetbal gepraat, net zoals er over andere alledaagse zaken werd gesproken. Pas toen ik in Amsterdam Nederlands ging studeren, groeide mijn liefde voor Ajax. Ajax was in die tijd, eind jaren vijftig, een onberekenbare club. Je wist nooit zeker wat de uitslag zou worden, en daardoor vond ik Ajax spannend. Feyenoord had iets gelijkmatigs. Als het slecht ging, ging het slecht en als het goed ging, ging het goed. Een Amsterdamse buurman merkte in die tijd eens op: "Ja, Ajax is een raar rotcluppie, want je weet nooit hoe het afloopt." Daar was ik het helemaal mee eens.' Ze lacht als ze bekent: 'De enige keer dat ik in een stadion ben geweest, was in de Arena, omdat ik een prijs kreeg voor een van mijn boeken. Harrie en ik genieten van voetbal als het op tv is. Het hoeft niet eens een wedstrijd van Ajax of het Nederlands 150 AJAX MAGAZINE APRIL 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 150