'IK HE& WEE IETS VANVEHÖUANVSE NUCHWmiV OVERGENOMEN' mij. Niet zozeer omdat ik een enge nationalist ben, maar omdat dat de plek is waar ik als kind heb gedroomd van de dingen die ik nu soms in het echt beleef. Als ik dan naar huis bel, ben ik weer het jochie dat daar liep en met een bal tegen de garagedeur trapte. In Amerika is het op tv altijd zoeken naar voetbal. Ik ben opgegroeid met de Mexicaanse competitie. Dan zat ik met een bal aan mijn voet voor de televisie. Als er dan van iemand een actie mislukte, deed ik in de huiskamer hoe het wel had gemoeten, was ik die speler, scoorde ik en werd ik toegejuicht door duizenden Mexicaanse toeschouwers. En daarna ging ik naar buiten. Iedereen was aan het basketballen en ik oefende als een buurtgek in mijn eentje alle trucs en bewegingen. 'Als ik voor het Amerikaanse elftal speel, kom ik ook weer dicht bij dat oude gevoel. En eigenlijk vooral als we aan het trainen zijn. Dan voel ik een soort opgewondenheid. Alles gaat heel intens. Je bent daar veel bewuster bezig. Gewoon, omdat je veel minder tijd hebt om toe te werken naar een wedstrijd. Het zou natuurlijk hier bij Ajax ook zo moeten zijn. Dat je elk moment honderd procent bewust meemaakt, dat niets je ontgaat en dat niets mag mislukken. Maar ik merk dat het zo niet werkt. Ik leg me daar niet bij neer. Het blijft het streven. Maar misschien kan je niet ieder moment beseffen dat je individueel en met de groep in een proces zit. Dat proces dat moet leiden naar de perfectie, naar het moment waarop niemand meer 's avonds wakker ligt van hoe mooi het had kunnen zijn. Omdat het dan op het veld al zo mooi is geweest. Bij Ajax weet je dat je je morgen weer omkleedt om te gaan trainen, en volgende week, en over twee maanden. Bij de nationale ploeg is het allemaal altijd eindig en is de wedstrijd als climax veel heftiger.' Hebben de gebeurtenissen op 11 september nog iets toegevoegd aan dat gevoel? O'Brien: 'In feite heeft 11 september daar niets mee te maken. Het gaat puur om het voetbal en wat je daarmee wilt bereiken. Maar daarmee wil ik niet zeggen dat 11 september niet een extra gevoel heeft toegevoegd aan spelen voor de nationale ploeg. Dat kan ook bijna niet anders. Het publiek ervaart het zo en dus voel je dat als speler. Bovendien speelden wij op de dag dat president Bush de aanval tegen de Taliban afkondigde een beslissende WK- kwalificatiewedstrijd tegen jamaica. Onze trainer Bruce Arena legde een verband tussen onze wedstrijd en de bombardementen. Hij wees ons erop dat we de eerste nationale ploeg waren die zou spelen sinds de aanslagen en dat het onze taak was om de Amerikanen iets te geven waardoor ze zich weer wat beter zouden gaan voelen; iets waar ze trots op konden zijn; waar ze kracht uit konden putten. Toen we het volkslied hoorden, werkte dat dan ook als een soort doping. Het hele stadion werd erdoor meegesleept. Als spelers waren wij natuurlijk ook geraakt door wat er was gebeurd en wat er nu gebeurde, maar los daarvan waren we met wat anders bezig. Voor ons stond het WK op het spel. Dat was ons doel altijd geweest en was het nog steeds. Voor het publiek was de wedstrijd een podium voor patriottisme. Dat kan in Amerika ver gaan. Ik begrijp de gefronste wenkbrauwen van Nederlanders die dat zien. Ik moet zeggen dat ik ook wel iets van de Hollandse nuchterheid heb overgenomen. Op zich is er niets mis met nationale trots, maar bij trots hoort vaak neerkijken op. En dat is bij Amerikanen soms het geval. Je zag het ook bij Salt Lake City. De honger naar medailles ging daar heel ver en veel landen kregen er een negatieve smaak van in de mond en stelden soms zelfs de eerlijkheid ter discussie.' Baywatch Niet alles is in jouw land beter, maar zeker wel de waardering voor sport. O'Brien: 'Hier in Nederland is sport iets voor erbij. Je hebt school en sport. En school heeft de absolute prioriteit. In Amerika gaat dat allemaal veel meer samen. Daar is sport net zo'n belangrijk onderdeel van de maatschappij als opleiding, en vindt men niet dat het een ten koste van het ander gaat. Daar steunen de leraren je sportieve ontwikkeling. Als je goed op het veld presteert, hebben ze er alle begrip voor als je een keer je huiswerk niet hebt gedaan. Dat komt ook omdat je als sporter behalve voor je eigen eer ook voor die van je school strijdt.' Jij ging toch van school af vanwege de sport. Hoe ingrijpend was de beslissing naar Nederland te verhuizen en je volledig op het voetbal te concentreren? O'Brien: 'Toen ik op mijn zeventiende hier naartoe kwam, had ik nog mijn twijfels. Ik vond dat ik veel moest opgeven voor het voetbal. Het laatste jaar op mijn Brentwood Highschool heb ik moeten missen. Dat is een belangrijk jaar, ook in sociaal opzicht. Er wordt veel samen gefeest aangezien je leven na dat jaar voor een ieder een andere kant opgaat. Maar het AJAX MAGAZINE APRIL 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 13