Foto: Keystone Zurich Jan Everse in actie tegen Lausanne-Sports op 1 november 1978. Ajax won het UEFA- Cupduel gemakkelijk met 4-0 door doelpunten van Erkens, Clarke (2) en Arnesen. fysiotherapeut/haptonoom Ted Troost, trainer Cor Brom en de spelers Ruud Krol, Jan Everse en Pim van Dord waren de hoofdrolspelers in dit drama. Het geblesseerde en ongeduldige drietal had - na toestemming van Rolink - behandelingen van Troost ondergaan. Maar dat schoot bij de Ajax-arts toch in het verkeerde keelgat. In Lausanne, op een laat op de avond in allerijl belegde persconferentie, liep Rolink leeg: 'Toen de spelers vroegen of ze naar Troost mochten gaan, heb ik gezegd: ik houd je niet tegen. Omdat ik dacht dat er aan alle spelregels voldaan zou worden. Maar hij heeft alle medische wetten aan zijn laars gelapt en is met een behandeling begonnen zonder ooit om informatie te vragen aan de behandelende artsen. Dat vind ik geen goede gang van zaken. Als medisch team zullen we de rekeningen van Troost ook niet betalen. Als medisch team kunnen wij geen verantwoordelijkheid meer dragen voor de spelers die vrijwillig zijn weggegaan. Zij worden ook niet meer door onze fysiotherapeut behandeld. Ik weet wat voor problemen Troost bij AZ '67 in Alkmaar gegeven heeft. Het is een bijzonder mens, maar hij beoefent het beroep van fysiotherapeut niet uit volgens de normen die ervoor staan. Eigenlijk is hij bezig een soort medisch zaakje op te bouwen. Krol, Van Dord en Everse stonden al langere tijd onder behandeling bij ons. Zij gingen langzaam vooruit, maar zochten naar een snellere weg. Ik zie echter geen merkbare vooruitgang.' Oorlogsfilm Ajax-trainer Cor Brom reageerde nonchalant op de opmerkingen van Rolink. 'Als de rekeningen niet door Ajax betaald worden, betaal ik ze desnoods uit eigen zak. En anders vragen de spelers aan het eind van het seizoen om een beetje opslag, dan zijn ze er ook uit.' Brom viel wel uit tegen de pers, die de kritiek van Rolink uitgebreid in de kolommen had opgenomen. 'Ik ben een beetje ziek van de verslaggeving in haar algemeenheid. Dit over Ted Troost had niet gezegd hoeven te worden. Als ze dit lezen, willen de jongens van Ajax morgen misschien niet eens meer spelen.' Om ze toch nog te motiveren stuurde Brom 'de jongens van Ajax' de avond voor de wedstrijd naar de bioscoop, voor een Franse oorlogsfilm. Onder de andere bezoekers in de zaal bevond zich... de selectie van Lausanne-Sports! Jan Everse en Ruud Krol waren op tijd fit gehaptonoomd door Troost. En laat het nou juist een prachtige lange pass van Krol zijn, op Erkens, die de wedstrijd voor Ajax in het Stade Olympique zou openbreken. De draver Erkens scoorde 0-1 en Ajax voelde zich wat comfortabeler, helemaal nadat Ray Clarke twee minuten later zelfs voor 0-2 zorgde. Ajax won uiteindelijk gemakkelijk met 0-4 en de 16.000 toeschouwers in het Stade Olympique klapten hun handen stuk voor de 'Europese kampioen' (hoewel dat toch alweer enige tijd geleden was, met andere spelers). De meeste indruk had Tscheu-la Ling gemaakt. De vleugelaanvaller was zo lekker aan het pingelen dat hij op een gegeven moment - nadat hij enkele tegenstanders en doelman Eric Burgener reeds voorbij was - terugdraaide en de keeper opnieuw passeerde. Ook dit lukte, maar bij een derde poging greep Burgener in. Lings medespelers foeterden de Hagenees uit omdat hij verzuimd had de bal gewoon in het doel te schieten, maar Ling wees na afloop op de 0-3 stand van dat moment en beargumenteerde terecht dat zo'n uitgebreide pingelactie veel leuker was dan een 'saaie' vierde Ajax-treffer. Nooit meer zou er nog zo gelachen worden op de tribunes van het Stade Olympique als bij die actie van Ling op 1 november 1978. 138 AJAX MAGAZINE APRIL 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 138