«8MB Het Olympisch Stadion van AAünchen, van Berlijn en natuurlijk van Amsterdam zijn grootse stadions met een grote olympische historie, waarin Ajax grote wedstrijden heeft gespeeld. Het Olympisch Stadion van Lausanne is een ander verhaal. En dat niet zozeer vanwege de roemloze uitschakeling van Ajax vorig seizoen (of door de winst in 1978), maar louter en alleen al door de naam: Olympisch Stadion. Hoezo Olympisch? Het Stade Olympique wacht nog steeds op de Olympische Spelen. Ajacieden in het uitvak van Lausanne. Foto: Sportimage/Lafargue Photos/Eric Lafargue Het Stade Olympique de Pontaise is ovaal van vorm, met twee identieke overkappingen aan beide lange zijden. geen spectaculair stadion, niet verwonderlijk in een land met weinig voetbalhistorie (opvallend genoeg geldt Zwitserland op het Europese vasteland wél als de bakermat van het voetbal: Engelse studenten speelden het er al in 1855). De capaciteit van het stadion zakte door vernieuwingen en veiligheidsmaatregelen in de loop der jaren terug tot de 15.850 van tegenwoordig. Opmerkelijk is de aanwezigheid van twee perstribunes, één voor voetbal en de andere voor atletiek. Dit komt omdat de sprintbaan zich niet voor de hoofdtribune bevindt, waar normaliter de perstribune huist (die is er dus ook, maar voor voetbalwedstrijden). De andere tribune, voor de atletiekbaan, had dus een eigen perstribune nodig. In 1994 konden daar enthousiaste stukjes getikt worden, aangezien Leroy Burell er een wereldrecord op de 100 meter liep (9,58 seconden). Is er eigenlijk nog wel iets olympisch' aan het stadion, behalve de naam, vraagt u zich misschien af. Welnu, boven de noordelijke hoofdingang zijn keurig de olympische ringen gemonteerd en er is een klein abstract olympisch torentje, maar dat was het ook wel. Voor échte olympische gevoelens gelieve u zich te bewegen naar het stadsdeel Vidy, waar het IOC en het Olympisch Museum resideren. 23 corners Ajax speelde twee officiële wedstrijden in het Stade Olympique. Een ervan, gespeeld op 26 oktober 2000 in de tweede ronde van de UEFA Cup, ligt misschien nog vers in het geheugen. We houden het - mede door de uitslag - hier kort. Ajax verloor onnodig met 1-0, en typerend voor de huidige generatie Nederlandse voetballers was de reactie van de spelers na afloop: ze zouden het thuis wel 'even' rechtzetten. Lausanne- Sports stelde toch 'weinig voor' (Aron Winter). In de Arena werd het op het nippertje 2-2, met een gemiste penalty in de laatste minuut - exit Ajax. We gaan maar liever terug naar eind jaren zeventig, hoewel Ajax toen ook niet meer de Europese grootmacht van enkele jaren daarvoor was. Ook toen in de UEFA Cup en eveneens in de tweede ronde troffen Ajax en Lausanne-Sports elkaar. Net als vorig jaar waren ook toen de verwachtingen aangaande het bereiken van {"ïnhM!! Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE APRIL 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 135