Foto: Ron Richel Foto: George Verberne Ondanks de 3-0 overwinning op Vitesse verlieten de Ajacieden op de laatste speeldag van het seizoen 1990-1991 met gebogen hoofden het veld: de titel ging op doelsaldo (+2) naar PSV. John van de Brom heeft Ajax tegen zijn oude club de overwinning bezorgd (29 januari 1995, Vitesse - Ajax 2-3). bovendien werd dat jaar ook nog eens de bekerfinale behaald. En alsof er niets was veranderd trakteerde Vitesse Ajax weer op een gelijkspel. Van cruciaal belang voor Ajax was de wedstrijd Ajax - Vitesse van 16 juni 1991. Het was de laatste speeldag van het seizoen, die Ajax en PSV als lijstaanvoerders begonnen met een gelijk aantal punten, maar met een beter doelsaldo voor PSV. Ajax moest daarom op deze slotdag van de competitie met minimaal twee doelpunten meer winnen dan PSV, dat op hetzelfde moment thuis tegen Volendam speelde. Het tot op de laatste plaats uitverkochte Olympisch Stadion geloofde in een wondertje, maar zag tot zijn ontstentenis een tamelijk defensief ingesteld Ajax van start gaan tegen Vitesse. Trainer Leo Beenhakker durfde het kennelijk niet aan om al direct een alles-of-nietsoffensief in te zetten. Toch kwam Ajax voor rust op een riante 2-0 voorsprong, onder meer dankzij de medewerking van Vitesse-middenvelder John van den Brom, die in eigen doel schoot. Richard Witschge maakte na rust 3-0 en bejubelde het doelpunt alsof het kampioenschap was behaald. Het mocht niet zo zijn. Op hetzelfde moment werd er ook in Eindhoven gescoord. Ajax bracht geen verandering meer in de stand en ook PSV won uiteindelijk met 3-0. In Amsterdam dropen de Ajax-spelers gedesillusioneerd af, terwijl in Eindhoven het kampioensfeest losbarstte. In de catacomben van het Olympisch Stadion stond na afloop van de wedstrijd een opmerkelijk montere Ajax-voorzitter Michael van Praag de pers te woord. Hij was positief gestemd over de toekomst van dit beloftevolle jonge Ajax-team. Was de voorzitter zichzelf soms moed aan het inspreken, vroegen de journalisten zich sceptisch af. Toch had Van Praag wel degelijk een vooruitziende blik. Amper eem jaar later werd in ditzelfde Olympisch Stadion Ajax, inmiddels onder leiding van Louis van Gaal, gehuldigd als winnaar van de UEFA Cup. John van den Brom De ontmoetingen in de jaren negentig volgden aanvankelijk het vertrouwde patroon. In Arnhem speelde Ajax gelijk en thuis werd gewonnen, soms met ruim verschil. Vooral in het voor Ajax zeer succesvolle seizoen 1994-1995 bood Ajax de Arnhemmers geen schijn van kans. In een uitverkochte Meer - dat betekende toen iets meer dan 19.000 toeschouwers - werd het zonder noemenswaardige inspanning 5-0 voor Ajax. Spannender werd het in de return in Arnhem. En zowaar, deze wedstrijd eindigde nu eens niet in een gelijkspel, ofschoon het er tot vijf minuten voor tijd wel naar uitzag. Bij een 2-2 stand was het uitgerekend John van den Brom die voor Ajax tegen zijn voormalige werkgever het winnende doelpunt scoorde. John van den Brom was met zijn komst naar Ajax in 1993 de eerste van een aantal spelers en trainers die in deze periode van de ene naar de andere club overstapten. Van den Brom verbleef twee seizoenen in Amsterdam, waar hij deel uitmaakte van de selectie die de Champions League won, waarna hij weer terugkeerde naar Vitesse. John Veldman, hij faalde bij Ajax, vond zijn draai bij Vitesse, waar hij weer aan voetballen toekwam. Martijn Reuser kwam ook enige tijd voor Vitesse uit. De aanvaller werd in 1999 door trainer Jan Wouters weer naar Amsterdam gehaald, maar wist geen basisplaats te veroveren en vertrok naar het Engelse Ipwich Town. De huidige selectie van Vitesse telt twee spelers met een Ajax-verleden. Tijjani Babangida werd gehuurd van Ajax. Vooralsnog heeft de snelle buitenspeler ook in Arnhem zijn draai nog niet gevonden. Wie dat zeker wel heeft, is oud- Ajacied Michel Kreek. Na zijn Ajax-tijd AJAX MAGAZINE APRIL 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 127