hij wél onder de lat had gestaan?) Co Prins had zich niet weten te onttrekken aan deze wedstrijd en maakte de geseling van de eerste tot de laatste minuut mee. Het debacle van de 12-1 was zijn laatste wedstrijd voor de Arnhemmers. Na een halfjaar Vitesse zette hij de neergaande lijn van zijn carrière voort bij het onbeduidende Eindhoven. De tribune in Vitesse dook daarna weer een groot aantal jaren onder in de anonimiteit van de eerste Eind jaren zeventig keerde Vitesse voor drie weer even terug op het hoogste niveau. Op 24 augustus werd het in de Meer 3-1, mede door een doelpunt van Ajax' topscorer Ruud Geels. divisie. Een korte onderbreking was er eind jaren zeventig. De club keerde voor drie jaar weer even terug in de hoogste afdeling, waar de Arnhemmers zich beperkten tot degradatievoetbal. Uitgerekend tegen Ajax wisten zij in eigen huis wel goed te presteren. Tot drie keer toe werd Ajax op gelijke hoogte gehouden. Vooral over de Foto: Bart Sorgedrager Foto: George Verberne Ronald Spelbos geblesseerd tijdens de bekerwedstrijd tegen (eerste-divisiedub) Vitesse op 1 april 1987 (2-0). In het seizoen 1989- 1990 keerde Vitesse terug in de eredivisie. Thuis had Ajax geen enkele moeite met de Arnhemmers (5-2), maar later in het seizoen zou Vitesse de revelatie van de eredivisie worden. De return werd gespeeld op 10 december in een mistig Monikkenhuize, waar Ajax door een goal van Richard Witschge weliswaar op voorsprong kwam, maar een gelijkspel het maximaal haalbare bleek. Foto: Collectie Ajax 2-2 van 21 januari 1978 had Ajax stevig de smoor in. Een zekere overwinning ging in de allerlaatste minuut verloren door een blunder van doelman Piet Schrijvers. Een uitworp van de 'Beer van de Meer' belandde plots voor de voeten van een Vitesse-aanvaller, die het cadeautje dankbaar aanvaardde. Vitesse kwam daarmee alsnog gelijk. Het gelijkspel werd als een overwinning gevierd. Hulptrainer Bobby Haarms zat stevig te balen na afloop: 'We leerden het in de tijd van Jack Reynolds al. Zo'n voorsprong, in de laatste minuut... dan ram je alles de tribune in.' De opmars van Vitesse in de Nederlandse voetbalgeschiedenis vond plaats in de jaren negentig. Vitesse is vanaf 1989 niet meer weg te denken uit de eredivisie. Onder het voorzitterschap van Karei Aalbers kenden de Arnhemse pretenties geen grenzen. Het knusse maar zwaar verouderde stadion Nieuw Monnikenhuizen maakte plaats voor het ultramoderne Gelredome en de omstreden voorzitter droomde al hardop over de Europese voetbaltop. Maar Aalbers overspeelde zijn hand en tot ongenoegen van de harde kern van de Vitesse-aanhang werd hij door sponsor Nuon aan de kant geschoven. Een zakelijker en vooral realistischer aanpak moet de club de komende jaren een meer gezonde basis geven. Direct al in het eerste seizoen na de terugkeer in de eredivisie nestelde Vitesse zich in de top daarvan met een fraaie vierde plaats. De club kwalificeerde zich daarmee voor Europees voetbal en 125

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 125