Foto: Collectie Ajax Met de overgang in 1970 naar Vitesse dacht de 33-jarige Bals het in de eerste divisie rustiger aan te kunnen doen. Maar mede dankzij zijn goede keeperswerk promoveerde Vitesse en kwam Bals weer op het hoogste niveau te keepen. Overigens was dat succes van Vitesse ook het werk van trainer Cor Brom. Jarenlang was hij in de Meer assistent van Rinus Michels geweest. Later, in 1978 zou hij voor ruim een jaar zelfs hoofdtrainer bij Ajax worden en behaalde Ajax onder zijn leiding het landskampioenschap. Debacle Voor het eerst sinds jaren stond er in 1971 dus weer een Vitesse - Ajax op het programma. In het uitverkochte, gezellige stadion Monnikenhuizen behaalde Ajax een vrij eenvoudige 1-3 overwinning. De nederlaag was zeker niet aan Gert Bals toe te schrijven. Integendeel, 'Bals dwingt respect af kopte Het Parool de volgende dag. Ook Johan Cruijff was vol lof over zijn oud-doelman. Door een van de lat terugspringende bal scoorde Cruijff weliswaar het derde Ajax-doelpunt, maar tot drie maal toe probeerde de doorgebroken spits tevergeefs Bals te omspelen. In hetzelfde wedstrijdverslag verzuchtte Cruijff: 'Ja, dat hij kan keepen, ploeg, gesteund door een waanzinnig fanatiek publiek. De Tsjechen walsten over Ajax heen. Toen het kort na rust 2-0 werd, gaf niemand meer een cent voor de kansen van Ajax. Juist toen steeg Bals boven zichzelf uit. Met de ene redding nog mooier dan de andere dreef hij de Tsjechen tot wanhoop. Kort voor tijd wist hij een zeker tegendoelpunt languit gestrekt met het puntje van zijn duim uit het doel weg te tikken. Dankzij 'held van de dag' Gert Bals bereikte Ajax voor het eerst in het bestaan van de club de finale van de Europa Cup 1 De eerlijkheid gebiedt te vermelden dat Bals in zijn loopbaan mooie reddingen ook wist af te wisselen met stevige blunders. Zoals die keer tijdens Ajax - Feyenoord (0-1) in 1968. Een eenvoudig stuiterballetje bleek voor Bals te moeilijk. Als een amateur-jongleur grabbelde hij wanhopig naar de bal, die sullig over de doellijn sprong. Gert Bals, de latere Vitesse-keeper, maakte bij Ajax furore als 'elfde veldspeler'. AJAX MAC.AZIN Klaas Bakker en Vitesse-speler Helberts zien de door Eef Westers (op de grond liggend) gekopte bal naast gaan tijdens Ajax - Vitesse op 4 november 1951. Foto: Jan Sterk

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 121