Vitesse De laatste jaren probeert Vitesse de hegemonie van Ajaxr Feyenoord en PSV te doorbreken. Af en toe doet Ajax zijn best om de angel uit de Arnhemse ploeg te halen. Zo werden spelers als John van den Brom en Nikos Machlas op het hoogtepunt van hun roem uit Arnhem weggehaald. De laatste 'overval' die Ajax in Arnhem pleegde, was het wegkapen van de populaire trainer Ronald Koeman. Tot aan zijn komst naar Amsterdam was hij met Vitesse in vier opeenvolgende wedstrijden te sterk voor Ajax. Direct na zijn overgang naar Ajax stond hij tegenover zijn oude club. Met Koeman op de bank wist Ajax eindelijk weer te winnen van Vitesse. Vilesse-Ajex SSaasssiïgr Vitesse kent een relatief korte successtory. In feite zijn de Arnhemmers pas na het kampioenschap in de eerste divisie en de daaropvolgende promotie in 1989 onafgebroken in de eredivisie terug te vinden. De eerste ontmoetingen tussen Ajax en Vitesse dateren uit de jaren vijftig en wat direct opvalt, is dat de ploegen vier keer gelijkspeelden tegen elkaar. De allereerste wedstrijd vond plaats op 29 oktober 1950 in de Meer. Bij Vitesse stonden tien Arnhemmers opgesteld en één Engelsman en dat was zowaar een oud- Ajacied. Het was een zekere Ken Taylor, die daarvoor ooit een paar wedstrijden voor Ajax gespeeldjad. Over hem is nauwelijks iets in de annalen van de club terug te vinden. Ajax won met 2-1. Het Ajax-nieuws was niet bepaald onder de indruk van de speelstijl van Vitesse: 'Ze deden het op echt oostelijke manier; hard trappen, hard werken en hard lopen. Voetbal zonder enige schoonheid!' Na de krachtmetingen in de jaren vijftig vond de eerstvolgende ontmoeting tussen Ajax en Vitesse pas plaats in het seizoen 1971-1972. Bij Vitesse stond een opvallende oud-Ajacied onder contract: doelman Gert Bals. Voor Ajax had Bals geschiedenis geschreven. In 1965 120 PE EESENSEANPEft door Erik Somers overgekomen van PSV, groeide hij onder trainer Rinus Michels uit tot elfde veldspelen Hij maakte school als de eerste 'vliegende keep' door ver van de doellijn te opereren. Zowel nationaal als internationaal baarde hij hiermee opzien. Voorovergebogen, geconcentreerd het spel volgend, om vervolgens op ieder gewenst moment, goed getimed en als door een katapult gelanceerd zijn doel uit te komen om een aanval van de tegenstander te onderscheppen. Stuiterballetje Naast het uitlopen beschikte Gert Bals ook over onnavolgbaar snelle reflexen, Het grillige idool Jan de Natris maakte halverwege de jaren twintig een uitstapje naar Vitesse. Aanvankelijke tot grote woede van het Ajax- bestuur, maar na een jaar keerde De Natris terug bij Ajax, waar hij zijn loopbaan als lid van verdienste van de dub afsloot. AJAX MAGAZINE APRIL 2 0 02 waardoor hij op vaak miraculeuze wijze een doelpunt wist te voorkomen. Zijn meest spectaculaire wedstrijd was de halve finale in de Europa Cup 1 tegen Spartak Trnava op 24 april 1969. Na een comfortabele 3-0 thuisoverwinning wachtte Ajax een ontketende Tsjechische Foto: Collectie Ajax

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 120