van twee auto's en een dubbele garagedeur Het voordeel Toen Beckenbauer, Cruijff en Pele het voetbal als een roadshow naar Amerika brachten, was John O'Brien nog niet geboren. De geïmporteerde sterren kregen de sport niet van de grond. Nog altijd geldt voetbal er als uitheemse sport, maar AJAX MAGAZINE APRIL 2002 11 de tijd dat je voor een halfzachte werd gehouden als je na je jeugd nog voetbalde, ligt ver achter ons. O'Brien schaamde zich dan ook niet voor het oefenen tegen de garagedeur, maar hij wist wel dat Amerika in ieder geval in één opzicht niet het land was van de onbegrensde mogelijkheden. De Holland-Amerika-Lijn bracht jaren na Cruijff, Krol, Suurbier, Advocaat en Van I Hanegem ook voetballers deze kant op. Amerikaanse spelers zijn steeds minder exotisch geworden. Niemand vindt het meer raar dat een Amerikaan voor Ajax speelt. O'Brien is er inmiddels al zo lang - sinds 1994 - dat hij een van de weinigen in de selectie is die wel goed Nederlands praten. Een dag na Ajax - Feyenoord is hij moe maar voldaan. O'Brien: 'Ik vind het lekker als we om één uur spelen. Dan heb je overdag nog een hele tijd om de wedstrijd te verwerken, lichamelijk en geestelijk. Zo'n wedstrijd zit nog heel lang in mijn hoofd. Ik denk dan aan alle situaties waarbij ik betrokken ben geweest. En meestal heeft dat te maken met een doelpunt dat ik in gedachten op de meest schitterende manieren maak, maar waarbij ik in werkelijkheid de bal volkomen verkeerd heb geraakt, of door Raymond Bouwman simpel heb foto's Tessa Posthuma de Boer afgeschoven. Het gaat er altijd om, hoe ik een held had kunnen zijn. Een romantisch beeld. Hoe kan het, denk ik dan, dat ik dat allemaal nu wel kan bedenken, en toen het erom ging niet? Ik kan er eindeloos wakker van liggen. Gelukkig wordt het minder naarmate de ervaring toeneemt. Laat ik dat maar als vooruitgang zien. De dromen worden langzamerhand ingehaald door de realiteit. En die is dat het maar heel zelden heel mooi kan zijn. De omstandigheden zijn er meestal niet naar. Vaak staat een tegenstander in de weg, soms ook je eigen onvermogen.' Maar je hebt toch ook schitterende goals wel gemaakt. O'Brien: 'Ja ach, gek genoeg denk ik daar nooit meer aan terug. Ik lig nooit wakker van de doelpunten die ik wel heb gemaakt. Als ik gescoord heb, bel ik naar Amerika. Dan moet ik dat delen met mijn familie in het land waar mijn gevoel ligt. Want dat blijft Amerika altijd voor

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 11