De vijfduizendste was er al eerder! KATERN Het is allemaal wel leuk en aardig, die vijfduizend doelpunten, maar Ajax had er natuurlijk al veel eerder moeten zijn. De heren Ad Boogaerts, Leo van der Kroft, Lelos Vamvakopoulos, Norman Burtenshaw en Helmut Krug staken daar echter ten onrechte een fluitje voor. Hieronder zeven momenten waarop Ajax bestolen werd, maar met opgeheven hoofd het veld kon verlaten (in de bijbel is er bij de zoenoffers sprake van een zevenvoudige besprenkeling en vaak worden zeven dieren ten offer gebracht, hier symbool voor de zeven afgekeurde doelpunten). Keurig voor de verdediging! 13-11 -1966 Ajax - Feyenoord 5-0 Feyenoord weigerde om de topper in het Olympisch Stadion af te werken. Een furieus Ajax schoot daarom in de Meer vanuit alle standen raak. Scheidsrechter Ad Boogaerts raakte daarvan zó in de war dat hij na een prachtige afstandsknal van Henk Groot parmantig op zijn fluitje blies. Buitenspel van Johan Cruijff! Geen sprake van, Cruijffie stond keurig voor de verdediging, bovendien was hij toen nog zó dun dat hij eenvoudigweg niet buitenspel kón staan (men kon door hem heen kijken). Cruijff heeft gescoord, maar zijn doelpunt wordt - voor de eerste keer in de wedstrijd - afgekeurd. Cruijff stond achter de bal (en Van Dijk ook)! 20-12-1970 Feyenoord - Ajax 1-1 In deze ontmoeting tussen de oude en aanstaande kampioen van Europa had scheidsrechter Leo van der Kroft een offday. Hij keurde twee glaszuivere doelpunten van Ajax af. Bij een 0-1 stand verscheen voorstopper Barry Hulshoff vrij voor doelman Treytel. Hij legde bal keurig terug op de aanstormende Cruijff die dus achter de bal stond: 0-2. Nietes, meende Van der Kroft. Twee minuten na de pauze scoorde Cruijff opnieuw. Ook deze treffer vond geen genade in de ogen van Van der Kroft: Dick van Dijk zou buitenspel hebben gestaan. Massaal was het gefluit van de meegereisde Ajax-supporters. Net achter de lat! 08-03-1972 Ajax - Arsenal 2-1 Ajax toverde een half uur lang (behalve Piet Keizer, wiens terugkopbal tot 1-0 voor Arsenal leidde). Na een voorzet van Sjaak Swart plaatste Cruijff vanaf de zijkant de bal hoog in het doel, net achter de lat. Duidelijk een doelpunt. De bal viel naar beneden waarna doelman Bob Wilson hem snel wegtrapte. Scheidsrechter Lelos Vamvakopolous had geen doelpunt gezien. De stand bleef 0-1 en Ajax zakte even weg (in de tweede helft gaf de arbiter Ajax een penalty ter compensatie). Foto: Louis van de Vuurst Patrick Kluivert krijgt geel vanwege protesteren - tegen het afkeuren van een zuiver doelpunt. Geen buitenspel en geen overtreding! 19-04-1972 Benfica - Ajax 0-0 Reeds na vier minuten leek Ajax' lastige wedstrijd in Lissabon een makkie te worden. Na een prachtige pass van Johan Cruijff lobde Johan Neeskens de bal over doelman José Henrique in het doel. Een glaszuiver doelpunt, vond ook de grensrechter die keurigjes naar de middenlijn terugsprintte. Norman Burtenshaw, de dienstdoende arbiter, zei no tegen Ajax' 0-1. Maar het was geen buitenspel geweest, vond de geschrokken Brit na afloop ineens: Neeskens had een overtreding begaan. Wat een flauwekul! (Volgens het boek Ajax' 2e roemruchte Europa Cup had Burtenshaw Ajax- voorzitter Jaap van Praag toegefluisterd dat hij een black-out had gehad.) Krug war nicht klug! 22-11-1995 Real Madrid - Ajax 0-2 In een vol Bernabeu-stadion trok Ajax zich niets aan van Real Madrid en scheidsrechter Helmut Krug. Twee glaszuivere, maar afgekeurde doelpunten deerden Ajax niet, dat na rust nóg twee maal scoorde. De twee treffers in de eerste helft waren net zo legitiem. Patrick Kluivert lobde de bal keurig over doelman Francisco Buyo in het net. Op last van zijn grensrechter keurde Krug de treffer af: Jari Litmanen had zich in buitenspelpositie bevonden. Maar Litmanen nam niet deel aan het spel en kon dus nooit buitenspel staan. Even later sloeg een vrije trap van Litmanen via de onderkant van de lat achter de doellijn tegen het gras. Krug had het doelpunt weer niet gezien. Zoveel onrecht zou een normale ploeg slopen, maar niet de aanstaande wereldkampioen, die uiteindelijk ook (het fluitje van) Krug stil kreeg.

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 110