KATERN Foto: Collectie Ajax heetten ze nog gewoon 'lobjes'. Fraai om zo subtiel de vijandelijke doelman te verschalken en o zo strelend voor het ego van de doelpuntenmaker. Tot zo ver is alles duidelijk en simpel (al mogen we bij een lobje eigenlijk niet van simpel spreken, maar dat terzijde). Ingewikkelder wordt het wanneer met het lobje niet de tegen- maar de eigen partij te kijk wordt gezet. Johan Cruijff maakte zo in 1972 hoogstpersoonlijk de eerste thuistreffer van de nieuwe fusieclub FC Amsterdam. Vertwijfelde medespelers vroegen om een wissel van Cruijff (niet gehonoreerd). Feyenoorder Guus Haak zette Ajax in 1967 Epi Drost voordat de uiterlijke kenmerken hem sierden die hem zijn bijnaam oplverden. in een bekerduel al lobbend op het goede spoor. Na een voorzet van Henk Groot toucheerde Klaas Nuninga de bal. Guus Haak dacht 'dit kan ik ook' en raakte het leder ook zachtjes aan. Een zachte baltouch kan echter ook uitmonden in een subtiele baltouch, een vereiste voor een lob. En ja hoor: met een curve passeerde Guus Haak Eddy Pieters Graafland. Probleem bij een dergelijk eigen doelpunt is de omschrijving: spreken we dan van een fraaie of van een mislukte trap? Henk Koning 1148 05-11-1967 Ajax - NEC 9-1 (6-1) Klaas Karregat 1319 30-03-1969 Volendam - Ajax 0-2 (0-2) Epi Drost 1567 28-03-1971 Ajax - FC Twente 3-0 (1 -0) 'Manolito' Epi Drost (wie kende zijn bijnaam nog?) mocht graag risico's nemen in zijn eigen strafschopgebied. Een hele generatie Tukkers heeft het dun door de broek gelopen als 'Manolito' Drost (weet u nog waar zijn bijnaam voor stond?) weer eens voor zijn eigen doel ging lopen pielen. Maar, eerlijk is eerlijk: de enige treffer die hij écht namens Ajax maakte, mogen we hem niet kwalijk nemen. Johan Neeskens (deze middag vervanger in de spits voor de koortsige Cruijff) joeg Drost na drie minuten zó op dat 'Manolito' (denktijd bijna voorbij) niet eens aan het AJAX MAGAZINE APRIL 2002 E.d.-maker van drie jaar eerder Guus Haak (rechts) met een koppende Dick van Dijk en toekijkende Theo Laseroms tijdens Ajax - Feyenoord op 26 april 1970 (3-3). gebruikelijke gepingel en gedraai toekwam. In het nauw gedreven en mismoedig joeg hij samen met Neeskens de bal meteen maar achter Piet Schrijvers. (Epi Drost noemde men 'Manolito' vanwege zijn uiterlijke gelijkenis met deze Spaanse artiest: flinke bos zwarte haren en grote hangsnor). Rinus Israel 1641 07-11-1971 Ajax - Feyenoord 2-1 (2-0) Het laatste kwartier van deze in de Meer gespeelde topper was voor Rinus Israel. Bij een 1-0 stand zeilde Israel samen met Johan Cruijff naar een voorzet van de niet altijd zuiver voortrekkende Wim Suurbier. Rinus Israel is eerder bij de bal dan Cruijff, raakt deze ongelukkig en Ajax kan juichen. Foto's: Frans Hemelrijk

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 101