omdat hij op dat moment aan het genieten was van een welverdiende vakantie. Nietsvermoedend belde hij op 3 januari vanuit Mexico naar zijn ouderlijk huis. 'Toen hoorde ik pas van de brand en van de mensen die waren overleden. Ook vrienden en bekenden van me. Ik kon het me gewoon niet voorstellen, maar toen ik terugkwam, was het of er een bom was ontploft. Zo stil was het op straat. Onvoorstelbaar. Volendam is een dorp van saamhorigheid, een plaats waar iedereen elkaar kent. En dat is door de brand alleen maar hechter geworden. Dat merk ik iedere keer als ik er ben. Voor een buitenstaander is dat moeilijk uit te leggen, dat moet je echt meemaken.' Toch voelt Ruud Kras zich in sommige opzichten geen echte Volendammer. 'Ik woon nog wel thuis bij mijn ouders en daar blijf ik voorlopig ook wonen. Ik ga elke dag met de auto naar Amsterdam, slechts twintig minuten rijden. Maar het is met mjj niet zoals met de meeste jongeren dat ik "de Dijk" (het uitgaanscentrum van Volendam, JK) nodig heb als afleiding. Op een gegeven moment heb ik voor mezelf besloten dat als ik echt wat wilde bereiken in het voetbal, dat ik dan bepaalde dingen moest laten. Zeker omdat ik toen ook nog Foto: Louis van de Vuurst studeerde, mts werktuigbouw. Dan kun je niet meer in het weekeinde gaan rommelen. Ik heb mijn studie uiteindelijk wel afgebroken, omdat het niet meer te combineren was met mijn voetbalcarrière. Door alles wat er gebeurd is met Ajax, sta ik nog steeds volledig achter die keus.' Vaste waarde In de kamer van Leo Beenhakker blikt Ruud Kras met enige tevredenheid terug op de eerste helft van het lopende seizoen. Met Jong Ajax doet hij mee om het kampioenschap en speelt hij op 7 februari tegen Stormvogels/Telstar in de kwartfinale van het toernooi om de Amstel Cup. 'Als we deze groep bij elkaar houden, kan het een heel mooi seizoen worden. Het is een leuke groep, met veel talent, en de sfeer is erg goed.' Ruud Kras heeft zich de afgelopen maanden ontwikkeld tot een vaste waarde in het team van Jan Olde Riekerink. 'Ik heb elke week gespeeld. In het begin was het nog een beetje wennen, maar langzamerhand ging het steeds beter lopen. Ik speel op een redelijk niveau, hoewel het natuurlijk altijd beter kan. Het afgelopen half jaar heb ik veel geleerd. Hoe te lopen, hoe een bal aan te nemen en te verwerken, waardoor je net iets sneller kunt handelen. Waar je mensen moet neerzetten en hoe je ze moet coachen. Niet alleen dankzij de trainer, maar ook door de aanwijzingen van ervaren jongens als Bryan Roy en Jan van Halst. Die zijn nog lang niet afgeschreven, kijk maar naar wat er nu met Van Halst gebeurd is. Ik heb daar heel veel aan gehad.' Technisch directeur Leo Beenhakker vindt dat Ruud Kras het goed doet bij Ajax. 'We waren het er met zijn allen over eens dat we Ruud als aankomend talent graag bij Ajax wilden hebben. Zeker omdat hij een pure verdediger is, want daar hebben we er niet zo veel van bij Ajax. Hij ontwikkelt zich goed. Het was zijn wens en ook onze wens dat hij bij de selectie van Jong Ajax zou beginnen, om het stapje voor stapje te doen. Ruud is nog erg jong en over het algemeen is de overgang naar Ajax niet zo gemakkelijk, als je kijkt naar de trainingsintensiteit en de manier van trainen. Het enige waar Ruud nog tegenaan loopt, is dat hij wat kleine blessures oploopt door de stevige arbeidsbelasting. Dat heeft vooral te maken met zijn jeugdige leeftijd, dus daar moet hij gewoon doorheen. Zijn progressie is zodanig dat Jan Olde Riekerink erg tevreden over hem is. Of hij het straks waarmaakt is een tweede, maar in potentie kan hij zeker Ajax 1 halen.' Ruud Kras speelt normaal gesproken centraal in de verdediging, 'op 3'. Hij vindt zichzelf sterk in de duels, is fysiek sterk en kan goed koppen. Co Adriaanse zette hem al vier keer op de bank, onder andere tijdens de UEFA-Cupwedstrijd tegen FC Kopenhagen. En ook Ronald Koeman was niet voor niets van plan om de jonge Volendammer mee te nemen naar Portugal. Ruud Kras is er desondanks niet rouwig om dat hij zijn debuut in het eerste elftal nog niet heeft gemaakt. 'Ik heb nog geen gesprek gehad over mijn toekomst hier, maar dat wacht ik rustig af. Ik kies liever voor een geleidelijke weg, dan dat ik in het diepe word gegooid. Ik kan bij Jong Ajax nog heel veel leren en laat het gewoon op me afkomen. Mijn vader is nog steeds een belangrijke raadgever van me. Na elke wedstrijd - hij komt altijd kijken - krijg ik weer een bak met kritiek. Maar van kritiek word je alleen maar sterker.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 82