spelers doneerden een shirt met handtekeningen. Ruim twaalfhonderd Ajax-supporters zagen hun favoriete club met 5-1 winnen. Omdat daarnaast slechts tweeduizend Volendammers de weg naar het stadion wisten te vinden, viel de opbrengst van het benefietduel enigszins tegen. 'Voor mij is het onbegrijpelijk dat je voor zo'n gelegenheid niet meer mensen op de been kunt brengen, zeker als je bedenkt dat ze Ajax kunnen zien spelen op vijfhonderd meter van hun huis.' Uiteraard had Ruud Kras graag mee willen spelen, maar twee dagen voor de wedstrijd verrekte hij een band in zijn linkerknie. 'Misschien een beetje overbelast. Met wat rust gaat het waarschijnlijk zo weer over. Ik word elke dag intensief behandeld en het gaat de goede kant op. Ik baalde er wel van. Ik zou niet alleen een helft tegen Volendam meespelen, maar ook meegaan op trainingskamp naar Portugal. Dubbele pech dus. Maar ik doe er niks aan, dus ik kan me er het beste op richten om zo snel mogelijke weer fit te zijn.' Saamhorigheid Het is inmiddels ruim een jaar geleden dat het vissersdorp werd getroffen door een ramp die het hele land in beroering bracht. In café De Hemel werd de nieuwjaarsviering van honderden jonge Volendammers wreed verstoord door het in brand vliegen overstap naar het hoogste team. Het werd een fantastisch jaar voor de jonge selectie van trainer Henk Wisman. De ploeg eindigde als vijfde in de competitie en mocht proberen via de nacompetitie promotie naar de hoogste afdeling af te dwingen. Na drie wedstrijden hadden de Volendammers de koppositie in groep A, maar daarna ging het mis. De uitwedstrijden tegen Fortuna en FC Zwolle gingen verloren. Kras: 'Anders speelde FC Volendam nu weer in de eredivisie. Maar al met al hebben we een geweldig seizoen gedraaid. De sfeer was goed en we speelden uitstekend. Iedereen was positief. Met zulke jonge jongens hebben we het toch bijna gehaald...' Drie dagen voor het interview heeft Ajax tegen Kras' oude club een benefietwedstrijd gespeeld voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Volendam. Alle Ajax- jeugdelftallen en maakte als B-junior de overstap naar FC Volendam. Als jeugdspeler heeft hij nooit het idee gehad dat hij van voetballen zijn beroep zou maken. 'Het ging mij in het begin vooral om het plezier in het voetbal. Pas toen ik bij de FC kwam, ontdekte ik dat ik toch wel in staat was om een paar goede trappen achter elkaar af te leveren. Ik heb veel steun gehad van mijn ouders. Mijn vader, die ook jeugdtrainer was, heeft me allerlei kleine dingetjes meegegeven. Brutaal zijn, uitgaan van je eigen kwaliteiten, gewoon lekker voetballen... Daardoor heb ik veel zelfvertrouwen gekregen.' Na een jaar in het tweede elftal van Volendam, maakte hij vorig seizoen haast als vanzelfsprekend de plafond van de kroeg. De brand verwoestte in luttele seconden het leven van vele jonge Volendammers. De noodlottige gebeurtenis eiste uiteindelijk het leven van dertien dorpelingen en van de vele zwaar gewonden liggen er nu nog steeds tientallen in het ziekenhuis. Van die fatale nieuwjaarsnacht heeft Ruud Kras niet veel meegekregen,

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 81