Andy van der Meyde groeide op in een slechte buurt in Arhnem-Zuid. Zelf kwam hij nooit in de problemen omdat voetballen het enige was dat hem interesseerde. Datzelfde voetballen bood hem tevens een beter leven. Door toedoen van Co Adriaanse verhuisde de vleugelspits met zijn moeder naar Diemen. Adriaanse en zijn moeder, twee mensen waar Van der Meyde en speciale hand mee heeft. kantoor. Ze kreeg daarbij veel steun van haar familie. Het vele heen en weer reizen tussen Arnhem en Amsterdam, ging ten koste van Van der Meydes prestaties op de mavo en dat stuitte Co Adriaanse, in die tijd directeur opleidingen bij Ajax, tegen de borst. Daarom zorgde hij ervoor dat Van der Meyde en zijn moeder naar Diemen konden verhuizen. Van der Meyde: 'Normaal gesproken neemt Ajax alleen spelers aan die binnen een bepaalde straal van Amsterdam vandaan wonen. Maar Adriaanse zag het zo in mij zitten dat hij geholpen heeft met de verhuizing naar Diemen. Daar ben ik hem heel dankbaar voor.' Van der Meyde ging zijn jongensdroom achterna, maar moest zijn familie in Arnhem achterlaten. 'Het afscheid was erg ontroerend. Ik had een heel goede band met mijn oom. Hij was een vaderfiguur voor mij en ik voetbalde veel met hem op het plein. Hij had altijd een grote mooie ketting om, die ik altijd al wilde hebben, maar nooit kreeg. Bij de verhuizing heeft hij hem aan mij gegeven. Dat vond ik heel bijzonder, ik draag hem nu nog. Mijn twee zussen zijn op zichzelf blijven wonen in Arnhem. Later is een van mijn zussen toch weer bij ons ingetrokken. In het begin zaten mijn moeder en ik op het flatje in Diemen samen te janken.' De tijd in Diemen creëerde een speciale band tussen moeder en zoon. 'Ze heeft voor mij haar familie in Arnhem achtergelaten en is voor mij in Diemen gaan wonen,' vertelt Van der Meyde vol trots. 'Dat vind ik fantastisch. Mijn moeder is alles voor me. Vroeger op trainingskamp had ik het wel moeilijk, dan had ik heimwee en wilde ik gewoon lekker bij m'n moeder zijn. We hadden het altijd gezellig samen. Lekker een bakje koffie drinken en kletsen. Ik kan met haar over alles praten. We hebben geen geheimen voor elkaar. We zijn heel vrij met elkaar. Ze woont nog steeds in Diemen en wil daar niet meer weg. Ze heeft allemaal vrienden gemaakt.' Ettertje Van der Meyde kwam op Voorland in de Cl terecht samen met Serge van den Ban, Marc Stuut en Darl Douglas. Later kwam hij ook bij Van der Gun en De Cler in het team. Co Adriaanse had een Arnhems talent naar Amsterdam gehaald, maar dat bezorgde de directeur de nodige kopzorgen. 'Ik was in die tijd nogal een ettertje. Ik schold vaak tegen de scheids of trapte na. Ik ben een emotioneel mens en liet die emoties vaak gaan. Als ik wat had uitgespookt moest ik bij Co in zijn container in de Meer komen. Ik ben, mede door de hulp van Co, door de jaren heen gegroeid. Ik heb al een tijd niets slechts gedaan. Vandaag op de training kreeg ik een schop van Wampie en wilde ik hem slaan. Ik hield wel in, maar gaf hem toch een duw. Ik dacht nog bij mezelf: "Wat stom, waarom doe je dat nou?" Maar dat had er ook mee te maken dat iedereen aan het eind van een trainingskamp een beetje geïrriteerd raakt.' Met alle Ajax-elftallen waarin Van der Meyde speelde, werd hij kampioen. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 39