Ik realiseer me dat ik me met deze uitspraak op glad ijs begeef, omdat van de topclubs Ajax zich niet verder Europees kan tonen en Roda JC wel. Wij zijn hartstikke blij voor Roda en feliciteren hen daar van harte mee. In het belang van het Nederlandse voetbal had Ajax zich echter ook over de winterstop heen moeten plaatsen. Ik heb het zojuist gehad over het steeds groter wordende gat tussen de topclubs in de grote tv-landen en de kleine tv- landen. Uit de commentaren, ook van mijn collega's van bijvoorbeeld PSV, zou je soms kunnen opmaken dat het een probleem van de laatste jaren is. Ik ben zo vrij daar een andere mening over te hebben; kijk maar naar de geschiedenis van ons voetbal. In 1954 startte het betaalde voetbal in Nederland omdat een groot aantal Nederlandse talenten geld kon verdienen met hun sport in Frankrijk. Eind jaren zestig, begin jaren zeventig begon men vanuit de grotere financiële voetballanden weer aan onze talenten te trekken doordat onder andere Ajax drie keer achtereen de Europa Cup 1 won. Het gevolg was een lichte leegloop en Ajax stond een aantal jaren niet aan de Europese top. In het begin van de jaren tachtig werd zelfs gesuggereerd dat wij nooit meer een Europa Cup zouden winnen, maar inmiddels heeft de geschiedenis ons verteld wat er weer, tegen de verdrukking in, gepresteerd is. Natuurlijk wordt het financiële gat in absolute zin groter, maar in mijn ogen blijft het ten opzichte van het verleden relatief gelijk. Waarin zijn wij in Nederland en dan met name bij Ajax altijd sterk geweest? Het antwoord is mijns inziens simpel: wij zijn hier op de Toekomst en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Vandaar dat wij, misschien nog indringender dan in het verleden, strakker moeten opleiden. Opleiden en nog eens opleiden! Alleen dan zullen wij overleven en aansluiting krijgen c.q. houden bij de Europese top. Accepteer dat bij ons opgeleide spelers, na een aantal jaren in het eerste elftal gespeeld te hebben, voor het nog grotere geld een nieuwe uitdaging in het buitenland willen zoeken. Laat ze goed weggaan en accepteer de afkoopsom. Na een paar jaar zal de speler vaak weer naar huis willen. Wellicht wil hij dan weer AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 33