Nieuwjaarsspeech van rie van Eijden voetballanden die qua inkomsten nog kleiner zijn dan Nederland, waardoor het eigenlijk ook niet haalbaar is om voor deze spelers te betalen. Daarom moeten de UEFA én de FIFA zich indringender met deze problematiek bezighouden, want daar ligt voor de EK's en de WK's het echt grote geld. Zo goed als de UEFA zich ook duidelijker moet uitspreken over de problematiek van de grote clubs in de kleine landen. Het financiële verschil tussen de grote clubs in de grote voetballanden en bijvoorbeeld de Nederlandse topclubs wordt absoluut steeds groter. Daarom is het goed dat Ajax actief lid is van de G14. Actief - en niet, zoals weieens gesuggereerd wordt, alleen maar een luisterend lid. Dit is zeker niet het geval. De G14 is inmiddels geen groepering meer die een eigen, nieuwe competitie wil organiseren, maar is een lobbyclub die aan tafel wil aanschuiven als het om voetbalveranderingen gaat. De G14 wil dus haar kennis en kunde inzetten voor het voetbal in zijn geheel. Dat Ajax hieraan zijn steentje bijdraagt moge blijken uit de onlangs verschenen achtergrondverhalen van Bayern München, Real Madrid en Manchester United. Het zou daarom ook goed zijn als de clubs die zich hebben beziggehouden met een te vormen Euroleague, zich zouden omvormen tot een belangengroep van grote clubs in kleine voetballanden. Want voetbal is en blijft voorlopig local business, waardoor automatisch de nationale competitie als basis van groot belang zal blijven. Ajax zal dus in het belang van de ontwikkeling van het Nederlandse voetbal loyaal blijven meewerken aan bijvoorbeeld de ENV c.q. de KNVB. Onze collega-clubs zullen zich echter moeten realiseren dat de waarde van onze nationale competities voor een groot deel, zo niet het grootste deel, is opgebouwd uit de prestaties van een aantal topclubs en dat men dus niet zo mag blijven doorgaan met het idee dat eigenlijk iedereen hetzelfde vanuit deze competities zou moeten krijgen. Geef de topclubs daarom de ruimte, ook financieel, om zich blijvend te kunnen manifesteren, ook internationaal. Dit slechts ter lering ende vermaak van onze eigen competitie. Michael van Praag heeft een beroep op ons allen gedaan om weer eens wat méér van onze eigen kracht uit te gaan en ons geen zaken aan te laten praten, ons in ons clubbeleid niet te laten afleiden. Wij Nederlanders lijken sterk te zijn in het op de man spelen. Beslissingen worden natuurlijk altijd genomen door individuele personen, maar de buitenwacht schijnt weieens te vergeten dat deze individuele personen deze beslissingen, soms leuk en soms minder leuk, niet nemen om zichzelf te gerieven. Niet het belang van Michael van Praag, Leo Beenhakker of Arie van Eijden is leidend bij het nemen van beslissingen, maar het clubbelang. De club Ajax zal de toevallig aanwezige beleidsbepalers altijd overleven. Veel wordt op dit moment gesproken en geschreven over het niveau van het Nederlandse voetbal. Waar staan wij op dit moment? Het is een drama dat het Nederlands elftal zich niet geplaatst heeft voor het aanstaande WK in Japan en Korea. Niet iedereen heeft zich in het verleden altijd gerealiseerd hoe belangrijk promotioneel het Nederlands elftal is voor het Nederlandse voetbal. Wij hebben in Nederland per duizend inwoners het grootste aantal actieve jeugdvoetballers, een positie die essentieel is voor de doorstroming van talenten. In plaats van ons daarmee bezig te houden, vonden en vinden wij het vaak belangrijker om te discussiëren over de hoogte van de vergoedingen voor het afstaan van spelers of de niet juiste kaarten die wij hebben gekregen. Natuurlijk dient de KNVB, maar meer nog de UEFA, zich te realiseren dat de clubs ook tijdens de afwezigheid van de spelers bij de club, de salarissen doorbetalen en soms onverantwoorde blessurerisico's lopen. Het is dan ook volstrekt normaal dat er een vergoeding per afgestane speler wordt betaald. In Nederland is overigens sprake van een, zij het niet kostendekkende, redelijke vergoeding. Echter, door de verdergaande globalisering van het clubvoetbal wordt menige club geconfronteerd met het feit dat er voor het afstaan van buitenlandse spelers aan hun nationale elftal geen enkele vergoeding wordt gegeven. Het betreft vaak AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 31