reeds in de Meer opgeplakt, kunt u zich dat nog herinneren? Natuurlijk zijn er dingen die bij het betrekken van een nieuw stadion tegenvallen en verschillen smaken van mensen. Maar wij hebben bij het betrekken van de Arena ook de pech gehad, dat het met ons eerste elftal aanzienlijk minder is gegaan, waardoor de controleur in velen van ons een slechte bui heeft gekregen. Als we er een paar keer kampioen waren geworden, was de sfeer in de Arena geen issue geweest. Ik wil met deze uitgebreide uiteenzetting aan u overbrengen, dat wij ons niet langer door de buitenwereld en een aantal onder onszelf aan moeten laten praten dat het met Ajax zo ernstig mis is. Aan die laatste categorie wil ik nog eens in herinnering brengen, dat we bij Ajax gewend zijn de vuile was binnen te houden. Het heeft ook geen zin de media te vragen nu eens op te houden met het uitstrooien van die niet aflatende lavastroom van negativisme tegen beter weten in. Want tot voor drie jaar werd ik nog weieens door een journalist gebeld die iets wilde verifiëren. Dat gebeurt al lang niet meer, men schrijft gewoon maar wat op. Neen, het moet vanuit onszelf komen. Gewoon laten zien dat ze het mis hebben, want dat hebben ze. Zoals u weet zal ik op 22 oktober van dit jaar terugtreden en is dit dus mijn laatste nieuwjaarsrede. Sommigen zullen dat jammer vinden en er zijn natuurlijk ook wel mensen die denken: 'nou dat werd tijd'. Prima allemaal. Ik heb in 1998 zelf het voorstel aan de ledenraad gedaan om het bestuurslidmaatschap tot negen jaar te maximeren, omdat het beter is voor onze club, en ben dan ook tevreden dat het inmiddels in de statuten is opgenomen. Het is goed voor elke club dat er, op een verstandige manier, met behoud van continuïteit, op regelmatige basis roulatie in het bestuur plaatsvindt en het stimuleert de club bovendien om bekwame bestuurders te vormen, zodat tijdig voor opvolging wordt zorggedragen. Ik vind dat ik hier, tijdens mijn laatste nieuwjaarstoespraak, best even terug mag kijken en als ik dat doe, dan ben ik tevreden. In die dertien jaar hebben we veel gewonnen: vier kampioenschappen, de KNVB-beker, de UEFA-beker, de Champions League, de Europese Supercup en de Wereldbeker. We stonden twee keer in de finale van de Champions League. De historische sportieve cyclus van Ajax geeft aan dat we nu weer aan het begin staan van iets dat over vijf jaar op zijn hoogtepunt zal zijn. We hebben dus een mooie sportieve toekomst voor de boeg, al moet daar natuurlijk wel met vereende krachten aan gewerkt worden, want niets komt vanzelf. Ajax is een vermogende club geworden en we vieren de intrede van dit jaar in een waanzinnig clubhuis op eigen grond. We hebben een topstadion dat voldoende dichtbij en in het zicht ligt om de jeugdtrainers de gelegenheid te geven ernaar te wijzen en tegen een jeugdspelertje te zeggen dat daar zijn 'voorland' ligt. Ik ben er zeer trots op om samen met Hennie Henrichs initiatiefnemer van Lucky Ajax te zijn geweest, want deze club neemt, samen met de Bordjesclub, de belangrijkste plaats binnen onze club in, omdat zij de bindende factor tussen het heden en onze historie is. Ajax heeft in het algemeen belang van de voetbalsport zijn partijtje ook danig meegeblazen en doet dat tot op de dag van vandaag nog steeds. Ik, en dus Ajax, was de initiatiefnemer van het huidige nationale voetbalkaarten- verkoopsysteem, beter bekend als Cotass, nu Ticketbox, waardoor iedere voetbalsupporter, waar dan ook in Nederland, zijn of haar kaartje van zijn of haar favoriete club bij een Staatsloterij-verkooppunt kan kopen. Ajax stond aan de wieg van de ENV, aan het graf van Sport 7 en leende mij vier jaar lang als lid van het sectiebestuur uit aan de KNVB, zodat Ajax een flinke vinger in de pap had bij de huidige herstructurering van diezelfde KNVB en bij andere belangrijke voetbalontwikkelingen van de laatste jaren. En het is goed voor Ajax en de klasse van onze club, dat Arie van Os nu mij weer opvolgt door als onafhankelijk lid van de Raad van Toezicht te zijn gekozen. En Arie van Eijden is momenteel lid van de Administrative Commitee van de UEFA, het college dat ingeroepen wordt om werkgroepen te vormen met betrekking tot het Europese voetbal. Ik mag Ajax vertegenwoordigen in de Club Competitions Commitee van de UEFA, het orgaan dat de UEFA Cup en Champions League mede organiseert en namens Ajax ben ik vice- voorzitter van de G14, het conglomeraat van veertien Europese topclubs, waaronder ook PSV. In dat kader was ik bijvoorbeeld delegatieleider van de G14 bij een bezoek aan Eurocommissaris Monti, teneinde te proberen de AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 27

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 27