toegegeven, ik mis de Meer af en toe ook nog weieens. Maar met de komst van louter zitplaatsen en de op handen zijnde sloop van het Olympisch stadion waren we indertijd wel gedwongen te verhuizen, want op de plaats van de Meer kon, om infrastructurele redenen, geen stadion met dertigduizend zitplaatsen gebouwd worden. Wij wilden absoluut de financiële armslag hebben om de groten uit het buitenland tenminste nog een beetje bij te kunnen houden, en dat kan niet in een stadion met twintigduizend zitplaatsen. Nu staat er dus onze Arena, een stadion dat op de top-1 O-lijst van de UEFA prijkt en waarin we niet meer van achter een dubbele rij hekken met Nato-prikkeldraad erop naar de wedstrijden hoeven te kijken. Waar we met schone schoenen weer van thuis komen en waar een staafincident onmogelijk is. Waar je altijd droog zit, waar je ongehinderd zicht op het veld hebt en waar je tien minuten voor het begin van de wedstrijd op je gemak nog naar binnen kunt komen omdat je overal kunt parkeren, hetgeen in de Meer was voorbehouden aan de happy few, en omdat het openbaar vervoer meer capaciteit heeft dan lijn 9. Ik kan nog wel vijf minuten met allerlei vergelijkingen komen, maar dat doe ik niet. En toch roepen enkele Ajacieden en journalisten dat er geen sfeer is en dat het een betonnen bak is, terwijl je overigens vrijwel geen beton meer kunt zien omdat we, samen met supporters, alweer ja, inmiddels allerlei Ajax-uitingen hebben aangebracht. Ik heb vrienden die hun huis heel gezellig hebben ingericht, maar waar altijd een koude sfeer heerst. Logisch, want ze hebben een slecht huwelijk. Ik heb ook vrienden die te weinig geld hebben om hun huis in te richten, waardoor het er maar een kale boel is. Maar toch is het daar heel prettig toeven en dat komt doordat ze leuk met elkaar omgaan. Zo ook in de Arena. Als Oranje hier speelt, staat de boel op zijn kop en laatst nog, toen ons tweede voor de beker tegen Twente speelde, leek het wel het Leidseplein bij een kampioenshuldiging. Ik heb het in de revue als Crooswijk al eens gezegd: de gemiddelde Ajacied komt niet naar ons stadion om het team aan te moedigen. Neen, hij komt controleren of er wel gewonnen wordt, en dat was in de tijd van mijn vader al zo. De NAC-supporters noemden ons indertijd al bioscooppubliek, maar ze hebben ons dat predikaat Bovendien blijft die scribent zijn al oude stokpaardje berijden dat Ajax geen of te weinig oud-(prof)spelers inschakelt. Het is zeker niet mijn bedoeling die column hier in detail te bekritiseren, maar ik maak u er nu eens op attent, omdat het actueel en symptomatisch is voor de wijze waarop ook vele andere opiniemakers over ons denken en schrijven. Neen, laten we vooral goed kijken hoe andere topclubs dat doen. Laat mij u even verder helpen. Onze technische staf en scouting bestonden aan het begin van dit seizoen onder anderen uit: Peter Boeve, Leo van Veen, Danny Blind, Arnold Mühren, Gerrie Mühren, Ton Pronk, Kees Zwamborn en Piet Keizer. Na de trainerswisseling van een maand geleden zijn daar nog Ronald Koeman en Ruud Krol aan toegevoegd. Vorig jaar was johnny van 't Schip er ook nog en voor Co Adriaanse (weliswaar geen oud-speler, maar wel oud-directeur Jeugdopleiding) stond Jan Wouters aan het roer. Bij onze club GBA in België werkt Simon Tahamata. Dan zit Klaas Nuninga in het bestuur, hebben in de ledenraad nog Ger van Mourik, Donald Feldmann en Dick Schoenaker zitting en mogen wij als ereleden Johan Cruijff en Rinus Michels af en toe in dat gezelschap verwelkomen. Ten slotte is onze algemeen directeur Arie van Eijden ook nog oud-eerste-elftalspeler. En dan heb ik het nog niet eens over al die voortreffelijke oud-Ajax-amateurs die in de door mij genoemde gremia zitting hebben. Je hoeft namelijk heus geen profvoetballer te zijn geweest om deskundigheid te bezitten en veel goeds voor onze club te kunnen doen. Kortom, waar heeft men het over? Waar is men nu eigenlijk op uit? Hoe serieus moet men de verkondigers van dit soort meningen nu eigenlijk nog nemen? Niet natuurlijk, maar onze club heeft er wel mee te maken, want het is bepalend voor wat men over ons denkt. En als je weet dat tachtig procent van de leden van onze supportersvereniging hier slechts een paar maal per jaar komt en dus aangewezen is op wat ze over hun club lezen en zien, dan is deze ontwikkeling voor ons dus een slechte zaak. Vervolgens ons stadion. Ja, het is veel groter en minder kneuterig dan de Meer, en AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 25

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 25