Noemt u mij even een club waar vrijwel het voltallige bestuur met veerig andere Ajax-medewerkers en -sters ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan voor de leden en fans van hun club een revue opvoert. Dankzij die revue wordt ons clublied weer vanaf de tribunes gezongen. Bij welke club, behalve Sparta en Feyenoord, gebeurt dat nog meer? Had u het over verzakelijking? We hebben precies dezelfde omgangsregelingen met de media als bijvoorbeeld Manchester United, Real Madrid en Bayern München. Ook daar moet men een interview met een speler een paar dagen van tevoren aanvragen en kan men een spelershome niet zomaar binnenlopen. Bij ons geldt dat ook, maar hier noemt men ons daardoor opeens een verzakelijkt bedrijf. Ik maak samen met Karl Heinz Rummenige (Bayern München), Peter Kenyon (Manchester United), Florentino Perez (Real Madrid) en Adriano Galliani (AC Milan) deel uit van het bestuur van de G14. Ik spreek de heren derhalve regelmatig en kom vaak bij die clubs over de vloer. Nou, in vergelijking met die clubs zijn wij op vele gebieden een gezellige dorpskroeg, dat kan ik u verzekeren. Iedere functionaris binnen Ajax is voor de pers bereikbaar en bereid tot het geven van interviews. Ook ik, maar omdat men mij daar tegenwoordig niet zoveel meer voor vraagt, roept men opeens dat Ajax zijn boegbeeld kwijt is en verwijt men ons afstandlelijkheid. Bij elke wedstrijd zitten er ernstig zieke, soms zelfs terminale kinderen bij het bestuur en zijn andere gasten in de Koninklijke Loge en we ondersteunen de VU-Kinderstad. Deze week hebben wij hier op de Toekomst op een heel intieme wijze het overlijden van lany van der Veen herdacht. Tout Ajax was er, ook zij die hier al lang niet meer werken of spelen, onder wie Louis van Gaal en Edgar Davids. Hoezo verzakelijking? Hoezo kil? Dan onze jeugdopleiding. Een column is een stukje waarin de schrijver ervan vrijelijk zijn mening mag geven. Beledigen en met de grond gelijk maken en mensen beschadigen is ook usance en wordt in mediakringen tegenwoordig als normaal beschouwd. Het is toch maar een column... Wat ik zo interessant aan een column vind, is dat je als insider een oordeel kan vellen over de mate van deskundigheid van de schrijver. Voor wat betreft de columns die over Ajax gaan, kan ik u mededelen dat de meningen die daarin geventileerd worden voor meer dan zestig procent op feitelijke onjuistheden berusten en dat zegt dus nogal wat over de wijze waarop de scribent met zijn vak bezig is en door zijn redactie bezig gelaten wordt. Bij Ajax zou je nooit meer opgesteld worden. Een week geleden las ik weer eens in zo'n column dat wij de regionaal getinte jeugdopleiding losgelaten hebben en dat het accent op de buitenlandse deelnemingen is komen te liggen. Waar dat vandaan gehaald wordt is me echt een raadsel. Dat moet wel uit de duim zijn. Vakbroeders blijven bij voortduring melden dat onze jeugdopleiding niets meer voorstelt en dat is weer een heel andere invalshoek. Mag ik u even helpen? In onze selectie zitten momenteel zeven veelbelovende Nederlandse talenten uit eigen kweek. Ik noem: Tim de Cler, Richard Knopper, fohnny Heitinga, Rafael van der Vaart, Andy van der Meyde, Cedric van der Gun en Mitchell Piqué, fongens met kansen op een grote internationale carrière. Ik laat eigen kweek die momenteel tijdelijk elders speelt, maar even buiten beschouwing. En de komende twee jaar zullen er naar verwachting nog eens vier grote talenten opstaan. Graag vernam ik welke andere club hier ook op kan bogen. Ik heb het deze week tijdens de bestuursvergadering van onze G14 nog eens even nagevraagd. Men komt volgens eigen zeggen niet tot dat aantal. Vervolgens lees ik ook dat de relatie tussen de club en oud-spelers op een gegeven moment ver te zoeken was. Wat is dit voor Weekend-achtig gedoe? Over hoeveel spelers gaat het? Eén speler, of wellicht twee of allemaal? En over wie? En wanneer? Dit jaar, drie jaar geleden, of vijftien jaar geleden? Noem nou eens man en paard. Weer zo'n actueel voorbeeld van de voortdurende indoctrinatie van het lezerspubliek dat het bij Ajax, dankzij de leiding natuurlijk, een rotzooitje is en dat we onze roots aan het verkwanselen zijn. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 23