over onze schouders mee kan kijken en er niets verscholen blijft in de intimiteit van rokerige bestuurskamertjes. Toegegeven, we hebben een paar jaar geleden best wel met onze identiteit geworsteld, er zijn door ons verkeerde inschattingen gemaakt en daar is door de buitenwereld terecht kritisch tot zeer kritisch op gereageerd, maar sindsdien is er veel ten goede gekeerd en alle echt betrokken Ajacieden weten dat ook. Dus moet men nu eens ophouden met dat gezeur. Pavarotti heeft zeker weieens een keer vals gezongen, maar degenen die vervolgens jaren blijven verkondigen dat hij niet zingen kan, maken zich natuurlijk onsterfelijk belachelijk. Degenen die het negativisme al zo lang en bij voortduring over ons blijven verkondigen, doen hetzelfde en het is vermakelijk om te constateren hoe hardnekkig ze daar mee door blijven gaan. Wellicht een bord voor de kop? Ajax beantwoordt sinds het vertrek uit de Meer iedere brief, elk telefoontje, en we houden twee keer per jaar een bijeenkomst met democratisch gekozen vertegenwoordigers uit vrijwel alle vakken van de Arena. Daarnaast zijn er bilaterale gesprekken met F-siders, andere supportersgroepen, met onze businessclub ABA, en bouwen we momenteel samen met supporters, ik herhaal: samen met supporters aan het supportershome, dat er dit jaar daadwerkelijk komt - wat DAS, het ex-blad van de F-side, daar ook over roept. Noemt u mij een club waarvan menig supporter het 06-nummer van de voorzitter heeft, en rechtstreeks met hem kan e-mailen, of sms-en. Ik ga dit jaar bovendien weer feestavonden van zeven rayons van onze supportersvereniging bezoeken. Wij koesteren onze club van oud-spelers, Lucky Ajax, en de bordjesclub als het kloppend hart van onze club, en we hebben de toegangsregeling van de bestuurskamer weer analoog aan die van de Meer gemaakt, zodat trainers, commissieleden, Lucky Ajax en ander Ajacieden weer als vanouds rondom de wedstrijden bijeen zijn. Laat ik eens een paar voorbeelden noemen. Al vier jaar lang lees ik in vrijwel elk artikel dat over Ajax gaat, dat we zo verzakelijkt zijn en dat we een kil bedrijf geworden zijn. Ajax wordt inderdaad niet meer geleid door vrijwilligers, die Ajax er naast hun bedrijf nog even bijdoen, dat is zo. En het gaat inmiddels al lang niet meer om een cola en een gevulde koek, dus zou zo'n leiding ook niet goed zijn voor een club die inmiddels een begroting van zo'n 45 miljoen euro heeft. Een dergelijke bestuursvorm is in het hedendaagse betaalde voetbal onverantwoord, en daarom is dat bij alle andere grote clubs in Europa ook al lang niet meer het geval. Ook daar is er een algemeen directeur die de tent runt, en een bestuur dat daarop toeziet. In Nederland loopt men in de gedachtegang van hoe een club nationaal en Europees bestuurd dient te worden, nog ver achterop. Hier is men veelal nog verstrikt in het poldermodel en de idee van sigaren rokende bestuursleden, voor wie het sociaal belangrijk is om bestuurslid van een voetbalclub te zijn. Ajax loopt op dit punt, voor Nederlandse begrippen althans, enkele uitzonderingen daargelaten, voorop. Onze beursgang wordt maar al te vaak gebruikt als het moment waarop en de reden waarom het in de ogen van zovele romantici is misgegaan. Welnu, ook wanneer wij niet naar de beurs zouden zijn gegaan, was Ajax, net zoals inmiddels de meeste andere Nederlandse clubs, een NV of BV geworden, met dezelfde verantwoordelijkheden en competenties voor de directie en het bestuur als we nu hebben. Dan óók was Arie van Eijden nu operationeel verantwoordelijk geweest, met alle bevoegdheden vandien en had men hem meer op de buis gezien dan uw voorzitter en ook dan had men geroepen dat Ajax zo verzakelijkt is. Dan ook zou zijn nieuwjaarsspeech over actualiteiten zijn gegaan en de mijne meer over onze club zelf. Die beursgang heeft daar niets mee te maken. Het goede van die beursgang is, naast vele andere voordelen, dat wij nu alles in de openbaarheid brengen, waardoor iedere Ajacied AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 21

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 21