Nieuwjaarsspeech van MichaeD van Praag Op 13 januari vond op de Toekomst de nieuwjaarsreceptie van Ajax plaats. Nadat eerst de technische staf en Lucky Ajax tegen elkaar gevoetbald hadden, hielden voorzitter Michael van Praag en directeur Arie van Eijden ieder een nieuwjaarsspeech, waarin belangwekkende onderwerpen werden aangesneden. U bent het niet gewend dat wij bij Ajax lange nieuwjaarsspeeches houden, maar daar maken we dit jaar een uitzondering op. In eerste instantie wil ik even stilstaan bij het overlijden van een aantal leden van onze club. Cor Timman, die 72 jaar lid was; Bep Leentvaar, 57 jaar lid; Johannes Louwer, 19 jaar lid, en Jany van der Veen, die onlangs overleden is en 53 jaar lid was. Ik zou u willen vragen een moment stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van hen. Er zit een zakenman in een vliegtuig van New York naar Amsterdam. Voor ze opstijgen komt er een oud joods vrouwtje naast hem zitten. 'Goedemiddag,' zegt ze, en hij antwoordt: 'Goedemiddag.' Als ze zijn opgestegen vraagt het vrouwtje: 'Mag ik u wat vragen? Is u misschien joods?' 'Nee,' zegt de man, 'ik ben niet joods.' Tien minuten later zegt ze: 'We zitten nog acht uur met elkaar in het vliegtuig, dus als u joods bent, kunt u mij dat rustig vertellen.' Weer zegt de man: 'Nee mevrouw, ik ben niet joods.' Een half uur later zegt het vrouwtje: 'Ik geloof er niets van, als u het mij vraagt, is u gewoon joods.' De men zegt, nu met stemverheffing: 'Nee mevrouw, ik ben helemaal niet joods.' Weer een half uur later begint het vrouwtje weer: 'Mijnheer, nou moet u toch eens goed luisteren...' 'Oké mevrouw,' roept de man geïrriteerd, 'ik bén joods!' 'Eigenaardig,' antwoordt het vrouwtje, 'want u ziet er helemaal niet joods uit...' slecht uitziet, die persoon het op het laatst zelf gaat geloven en dus nog echt ziek wordt ook. Ik wil het hier aan het begin van het nieuwe jaar eens met u over hebben omdat ik langzamerhand zeker denk te weten dat enkele individuen - fans en journalisten - daar met betrekking tot onze club gewoon op uit zijn. Ik bespeur hier en daar een bijna satanisch genoegen om Ajax, en enkele personen binnen de club, kapot te krijgen. Het is de taak van Arie van Eijden en mij daar tegen in het geweer te komen en dat hebben we onlangs binnenskamers met een aantal representanten van de media en medewerkers aan interviews ook wel gedaan, maar dat doe ik nu eveneens hier in het openbaar. Toen ik kennis maakte met Ronald Koeman en Ruud Krol zei ik tegen hen dat ik me zou kunnen voorstellen dat ze bij het lezen van de kranten van de laatste maanden wel het idee moesten hebben dat ze hier in een slangenkuil terecht zouden zijn gekomen en dat er hier wel sprake moest zijn van een organisatorische en sociale puinhoop. Ronald antwoordde me vriendelijk glimlachend dat het zo erg niet was, maar een beetje toch ook wel. Tegelijk dacht ik dat het toch eigenlijk te gek voor woorden was dat de voorzitter van Ajax zijn club tegenover mensen die er net begonnen te werken al moest verdedigen, enkel en alleen omdat de manier waarop de buitenwereld over Ajax denkt, wordt gevoed en bepaald door zo'n twintig personen, journalisten wel te verstaan, van wie een aantal een niet aflatende stroom negativisme over onze club uit blijft strooien. En negativisme is iets anders dan een kritische houding. foto's Louis van de Vuurst Dit is een komische versie van het gegeven, dat wanneer je tegen iemand maar lang genoeg blijft zeggen dat hij er AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 19

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 19