Om schoon schip te maken, wilde de club bij het aanstellen van de nieuwe trainer, in samenspraak met Koeman, ook binnen de rest van de technische staf veranderingen aanbrengen. Zo ontstond er een aantal vacatures, waarvan er een is opgevuld door Tonny Bruins Slot. Koeman: 'Tonny was nou eenmaal al binnen de club werkzaam en heeft een aantal heel goede kwaliteiten. Ik zou dom zijn om daar geen gebruik van te maken. Ik ken Tonny al heel lang. Het is heel prettig om als hoofdcoach een assistent te hebben met wie je een band hebt en in wie je vertrouwen hebt.' De namen van Cruijffen Van Basten doen ook weer de ronde. Koeman: 'Ik denk dat het mensen zijn naar wie je altijd moet luisteren. Ik ken Johan Cruijff toevallig heel goed, omdat ik heel lang met hem gewerkt heb in Barcelona. Ik ben best geïnteresseerd in zijn mening over Ajax. Daar kan je alleen maar voordeel uit halen. En ik zal het ook weieens oneens met hem zijn. Dat is hetzelfde met Van Basten. Als hij tijdens zijn cursus voor trainer/coach betaald voetbal ergens stage moet lopen, dan zou het fantastisch zijn als hij dat bij Ajax zou doen. Hij is geliefd binnen de club en hij heeft verstand van voetbal. Het bij de club betrekken van zo iemand vind ik een heel normale en logische zaak. Ik zeg dit niet omdat de vorige trainer hiertoe niet genegen leek. Het feit dat ik bijvoorbeeld Van Halst bij de selectie gehaald heb of dat Tonny Bruins Slot is aangesteld als assistent is ook geen steek richting Adriaanse om te laten zien dat hij het volgens mij slecht heeft gedaan. Het zijn puur dingen die ik goed en verstandig acht. En het is mijn manier van werken.' Duidelijkheid Als trainer werkte Koeman met Guus Hiddink bij het Nederlands elftal en met Louis van Gaal in Barcelona. Daarna is hij twee jaar bij Vitesse aan de slag geweest, een club die net onder de top van Nederland zit en waar wel druk op de ketel staat, maar niet zoals bij Ajax. Was Ajax voor jou persoonlijk gezien wel een logische stap? Koeman: 'Ik probeer natuurlijk een zekere opbouw in mijn carrière als trainer te zoeken. Maar in het voetbal is dat soms moeilijk. Het heeft ook te maken met wat op je pad komt. Ik vind het logisch dat als zo'n kans zich voordoet, je die aangrijpt met twee handen. Ik vond gezien mijn werkverleden dat ik aan die stap wel toe was. De uitdaging heeft bij mij de doorslag gegeven. Het is toch fantastisch om trainer van Ajax te zijn. Je merkt in het buitenland dat Ajax nog een grote naam heeft.' Koeman maakt gebruik van de ervaring die hij heeft opgedaan bij de trainers met wie hij werkte, maar gaat ook uit van zijn eigen AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 gevoel. Duidelijkheid richting de spelers vindt hij het belangrijkst. Koeman: 'Ook al is een beslissing voor een speler negatief, hij zal het waarderen dat een trainer open kaart speelt. Behalve de spelers op de training beter te leren voetballen op voetbaltechnisch en -tactisch gebied, wil ik ook een bepaalde mentaliteit creëren. Ik probeer de spelers te laten beseffen dat het leven als profvoetballer zo slecht nog niet is. Kijk bijvoorbeeld maar naar de mooie omstandigheden waarin we ons hier in Portugal bevinden. Mogen voetballers dan op een training van anderhalf uur alsjeblieft tot op de bodem gaan? Spelers van Ajax verdienen de laatste jaren op jonge leeftijd al heel veel geld, rijden in een dure auto. Maar realiseer je dat je bevoorrecht bent, ga daar niet gemakkelijk mee om en werk wel voor je geld. Ik vind het belangrijk om daar met de groep en ook individueel over te praten.' Ben jij een trainer die in de groep staat of erboven? Koeman: 'Bij Vitesse hadden de spelers te veel ontzag voor mijn naam en verleden. Ik vind wel dat je als trainer op bepaalde momenten boven de groep moet staan, maar er moeten ook momenten zijn dat je met de jongens meedoet, zoals hier in Portugal op de fiets samen naar de training. Ik maak ook wel eens een dolletje. Soms vind ik dat wel moeilijk. Ik ben zelf nog relatief jong en tot kort geleden was ik zelf ook een voetballer. Dat is soms een nadeel en soms een voordeel. Ik weet wat spelers doormaken in een week trainingskamp. Er komt een dag dat ze zich aan elkaar gaan ergeren. Dat probeer ik te signaleren en in goede banen te leiden. 'Ik vind discipline belangrijk. Ik heb bepaalde regels waar de spelers zich aan moeten houden, binnen en buiten het veld. Maar binnen die reglementen hebben ze bij mij veel vrijheid. Ik vind namelijk dat een voetballer ook initiatief moet tonen en niet alleen moet uitvoeren wat de trainer zegt. Maar dat is moeilijk voor een jonge groep. En bij buitenlandse spelers. Ze noemen me mister en mister is de baas, ook al heeft hij geen gelijk. Dat zijn ze gewend. Bij mij geldt dat de deur van de trainerskamer altijd open staat. Mijn wil is geen wet, maar kom met goede argumenten als je het ergens niet 15 een voetballer ook initiatief moet tonen en niet alleen moet uitvoeren wat de trainer

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 15