D r CJ r Wat kost gogme? Niks. Kopen dus! Dacht ik in de jaren zestig dat we ooit de Europa Cup konden winnen? Eigenlijk niet. Ik droomde er wel van, maar ik dacht: we kunnen nooit tegen Milaan en Madrid en Engeland op. Zelfs tegen Rusland verloren we. In mijn kamer hingen Lev Yashin en Eddy Pieters Graafland naast elkaar. Nederland is te klein, begreep ik toen al. Toch wonnen we die cup. We zijn nu dertig jaar verder. Zullen we ooit nog de Champions League winnen? Real Madrid heeft een schuld van een half miljard - vooral veroorzaakt door het kopen van dure spelers, waardoor ze de markt opdreven. Wat doet de gemeente Madrid? Die koopt voor 600 miljoen de grond, waardoor Real niet alleen 100 miloen winst heeft, maar dus ook nóg een een keer een hypotheek kan nemen van weer een half miljard! Alle Engelse clubs zijn oneindig veel rijker dan de Nederlandse, vooral door de televisierechten die ze verkopen. Om over de Italiaanse clubs maar te zwijgen. Berlusconi weet wat zakendoen is. Niet alleen krijgen zij meer geld van sponsors en tv, de stadions zitten daar ook voller en de clubs kunnen meer sjoemelen met de boekhouding. Die landen zijn ook groter, spannender competitie, kortom... Daarbij is het voetbal veranderd. Spelers zijn geen clubgebonden idealisten meer, je moet ze beschouwen als tijdelijk onroerend goed. Van de schitterende selectie 1994-1995 speelt alleen Kluivert nog met enige regelmaat; de rest zit op de bank of is - met al zijn talent (ik denk aan Van der Sar) - naar B-clubs gegaan, omdat ze anders niet konden spelen. En wat te denken van iemand als Bergkamp, die heel weinig wordt opgesteld, maar nog schitterend, werkelijk schitterend kan voetballen? Met andere woorden: spelers vertrekken - na het Bosman-arrest - als ze ergens veel meer kunnen verdienen, dus ze vertrekken snel uit Nederland. (Reeds na één wedstrijd van Rafael van der Vaart in het eerste, werd er in de kranten gespeculeerd waar hij over drie jaar zou zijn - niet bij Ajax dus.) Wat moet je ook... Als ik een vader zou zijn van een voetballende zoon, en die zoon zou 150.000 euro per week kunnen verdienen in Engeland, Italië of Spanje - dan zou ik ook zeggen: toedeloe Ajax, mijn zoon gaat lekker weg. Zo kun je wel nagaan dat wij nooit en nooit meer kunnen meedraaien in de hoogste regionen van een Europese competitie. Onze besten worden weggekocht alvorens COLUMN door Theodor Holman komen Nederland is te klein gewor Maar toch... Toch kan het, denklk. %'j Ik herinner me het seizoen dat Jonk e i JHHF/ t> t| jn—mm Sgkamp Aj* verlieten. Van Gaal was net coach geworden. Ik dacht: we kunnen het kampioenschap wel vergeten met het materiaal dat we hebben. Van Gaal bracht echter verbeteringen aan in het Ajax-systeem - dat volgens mij een aanpassing was op voetballers die aanvankelijk niet zo goed waren. Het collectief werd belangrijk. Wat aan slordigheid vermeden kon worden, moest vermeden worden. Liever voor het doel nog even overspelen als je er dan zeker van was dan je een punt kon maken, dan zelf schieten. De kracht van Van Gaal, in mijn ogen, want ik ben maar gewoon toeschouwer, was dat hij een systeem voetbalde waarin juist iets mindere talenten zich steengoed konden ontwikkelen. De bal snel naar elkaar spelen, vrijlopen, overnemen, etcetera, etcetera. Alles even iets netter, directer, sneller, beter dan we daarvoor zagen. En ziet - we werden kampioen. Dat kan nu weer. Een leerling van Cruijff en van Van Gaal zit nu bij Ajax op de bank. Koeman. Al kan Ajax misschien nooit het materiaal kopen dat het zou willen, het kan wel zelf iets verzinnen, creatief zijn, slim zijn: gogme hebben. Tot nu toe heeft dat Ajax altijd gered: gogme. Wat is gogme? Ik ga nu niet een taalkundige uitleg geven - zoek maar op in het woordenboek Amsterdams-Nederlands - maar je ziet en zag het op het Balboaplein, op de vele veldjes van het Amsterdamse Bos en het Vondelpark en de schoolpleinen. Gogme. Van der Vaart heeft het, de jonge Davids heeft het, Van der Gun heeft het - noem maar op. Gogme is niet uit te drukken in geld - het is meer waard dan wat dan ook. Het is een vorm van slimheid die je alleen in de geheime mijnen van Amsterdam kunt opdelven. En daar moeten we gebruik van maken. Ik kijk naar onze eigen kweek, ik kijk naar onze aankopen, ik kijk naar onze trainer en ik zie al meer gogme dan een jaar geleden, -g Het kan dus. Het zal ook zeker gebeuren. Maar wanneer... ■+0 Ik ben geen jongetje van tien meer. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 159

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 159