Foto: Yvonne Witte tijd krijgt om een bal aan te nemen.' Aan het eind van het seizoen loopt het contract van Supusepa af. 'Ik hoop daarna in de eredivisie terecht te komen. Misschien wel met Excelsior, want het gaat goed. Mijn voorkeur gaat uit naar een structurele subtopper. Misschien heb ik een stap terug gedaan om later twee stappen vooruit te maken. Ik kom er wel.' Rijlessen Met dank aan de ouders Supusepa. 'Ze vonden dat school en voetbal samen moesten gaan. Op het moment dat ik naar Ajax ging, heeft mijn moeder speciaal rijlessen genomen om me naar Amsterdam te kunnen brengen. Daar ben ik mijn ouders heel dankbaar voor. Ze hebben zoveel voor me gedaan, dan vind ik het nu fijn dat ik ook in materieel opzicht iets terug kan doen. Mijn ouders, vriendin en broertjes zijn mijn steun en toeverlaat. De hele familie eigenlijk. We zijn heel hecht. Dat is iets typisch Moluks. Ik voel me meer Molukker dan Nederlander. Sinds vorig jaar woon ik samen in Rotterdam. Het gaat goed. Ik zit lekker in mijn vel. 'Ik laat me heus niet gek maken door de poenerige voetbalwereld. Ik ga goed met mijn geld om, spaar veel. Dat heb ik van huis uit meegekregen. Ik ben niet uit op status of een snelle carrière. Financiën zijn ook belangrijk, want je hebt maar een korte loopbaan, maar ik wil vooral als voetballer nog veel bereiken. Ik voel me heus niet minder dan de spelers die nu bij Ajax in het eerste spelen.' We zien jou dus niet net als sommige generatiegenoten in het buitenland zitten en louter voor het geld kiezen? 14-3-1998: Ajax - FC Volendam 6-1 (2-0) Scoreverloop: 32. M. Laudrup 1-0, 35. Gorré 2-0,46. F. de Boer 3-0 (pen), 52. Rudy 4-0, 56. Gorré 5-0, 65. Sibon 6-0, 84. Leeflang 6-1 Scheidsrechter: Koopman Toeschouwers: 47.321 Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind (75. Supusepa), Oliseh, F. de Boer; R. de Boer (64. Sibon), Gorré, Rudy; Van der Meyde, Arveladze (68. Litmanen), M. Laudrup FC Volendam: Hilbers; Gouttebarge, Binken, Berck Beelekamp, Klein; Matthaei, Mans, Inia (64. Vukov), Molenaar (46. Leeflang); Boogers, Schulp (70. Rose) 'Zeker niet.' Raphael Supuepa blijkt zelfs een voetballer te zijn, die verder kijkt dan naar het schoppen tegen een balletje. Hij trekt zich het leed dat zich al enige tijd op de Molukken voltrekt, zeer aan. 'Door mijn vaders afkomst, voel ik me er erg bij betrokken. Het is een ramp wat daar gebeurt. Christenen worden vermoord door de moslims. Ze zeggen dat het een religieus conflict is, maar ik denk dat er meer aan de hand is, met de overheid, met Soeharto. Dan bedoel ik corruptie.' Maluku Samen met negen andere Molukse voetballers, onder wie Simon Tahamata, Bart Latuheru, Bobby Petta, Giovanni van Bronckhorst, Denny Landzaat en daarnaast Ron Bartels, de oom van Latuheru, is Supusepa bezig met de stichting Hardt voor Maluku. 'Hardt schrijven we met dt omdat het hard is wat er op de Molukken gebeurd, en hart omdat we ons hart willen laten spreken. We hopen nog voor het WK 2002 een benefietwedstrijd in de Kuip te kunnen spelen tussen een Moluks elftal, aangevuld met Nederlands-elftalspelers en een wereldelftal. Enkele Nederlandse toppers van Barcelona hebben al beloofd te zullen meedoen. Ook de directeur van de Kuip heeft zijn medewerking toegezegd. De opbrengst is voor de wederopbouw van de Molukken. 'We proberen de situatie op de Molukken onder de aandacht te brengen. De Nederlandse media laten er veel te weinig van zien. Ja, om twaalf uur 's nachts als half Nederland slaapt. Na de aardbevingen in Turkije wordt meteen een girorekening geopend waarop tientallen miljoenen gestort worden. En voor de Molukken wordt helemaal niets gedaan. Ik weet niet hoe dat komt. Wij zijn toch als eerste naar Nederland gekomen, vóór de Turken en de Marokkanen, met alle respect voor hun problemen. Veel Molukkers voelen zich terecht in de steek gelaten. 'Op de Molukken heb ik nog familie. Die zijn gevlucht naar Bali. De situatie op de Molukken was niet uit te houden. Het grijpt me allemaal erg aan. Als voetballer wil ik omhoog, maar ik besef terdege dat dit alles veel belangrijker is dan voetbal. Mensenlevens gaan altijd voor.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 156