Cruijff: 'Dat is pech.' (Twee weken later maakt Ajax geen fouten meer, Porto ook niet en het wordt dus 0-0. Ajax eruit.) Traditionele rol Zo'n tweeëneenhalf jaar later was Ajax er weer, in Das Antas. De stemming vooraf was minder vrolijk. Cruijff, inmiddels Europa-Cup-2-winnaar, was in conflict gekomen met het bestuur over contractverlenging, spelersaankopen, noem het maar een machtsstrijd. Cruijff verloor die en verdween. Voorzitter Ton Harmsen: 'Cruijff wilde de statuten binnen de vereniging veranderen.' Een weekje later, op 13 januari 1988, stond de return van het Supercupduel tegen Europa-Cup-1-winnaar Porto voor de deur. In het Olympisch stadion hadden de Portugezen (getraind door voormalig Ajax-trainer Tomaslav Ivic) alweer met 0-1 verdedigd/gewonnen. Een goed resultaat in Das Antas leek onder dergelijke omstandigheden bijna onmogelijk. Een trainingskamp in de Algarve, voorafgaande aan de wedstrijd, had, héél belangrijk in de voetballerij, de neuzen wel weer in de goede richting gezet. Het driemanschap Spitz Kohn, Bobby Haarms en Barry Hulshoff had tijdelijk, en naar zou blijken tot het einde van het seizoen, de leiding. In Das Antas was een goede beurt maken belangrijker dan het resultaat. Na Cruijffs vertrek kon Ajax het zich niet veroorloven af te gaan. Foto's: Louis van de Vuurst De opzet slaagde. Beide teams hielden zich keurig aan hun traditionele rol: Ajax viel aan, domineerde 'optisch' en Porto verdedigde, counterde en won, met 1-0 door een treffer van Sousa. De 18-jarige linksback Danny Hesp, in de heenwedstrijd nog ballenjongen, maakte in Das Antas een meer dan verdienstelijk Europees debuut. In december 1998 was de met 3-0 verloren Champions- Leaguewedstrijd tegen Porto, met in de tweede helft Dani in het veld voor Dean Gorré, de nekslag voor trainer Morten Olsen. Danny Blind speelde in Estadio das Antas zijn laatste internationale wedstrijd voor Ajax. Wiskundige theorieën Komen we bij het laatste van Ajax' trits drama's in Das Antas. Begin december 1998 was de sfeer bij landskampioen Ajax ook weer niet al te best. Trainer Morten Olsen, de gevierde man van het seizoen ervoor toen hij met tien aankopen meteen kampioen werd, lag onder vuur. Frank en Ronald de Boer hadden geweigerd nog langer voor Ajax uit te komen. Ze wilden weg, maar moesten na een verloren arbitragezaak met hangende pootjes terug. Vanaf dat moment morste Ajax in de competitie meer punten dan het (toen nog) gewoon was. En in de groepswedstrijden van de Champions League had Ajax een vrijwel zekere plaatsing voor de volgende ronde verspeeld na een thuisnederlaag tegen Croatia Zagreb. De laatste wedstrijd bij Porto was eigenlijk overbodig. Ajax en Porto waren reeds uitgeschakeld. Alleen ingewikkelde wiskundige theorieën in vergelijking met andere groepen boden Ajax nog een kansje. Maar dan moest er in ieder geval worden gewonnen! En dat is voor Ajax kennelijk onmogelijk in het Estadio das Antas, dat overigens deze keer maar zeer matig (17.000 toeschouwers) was gevuld. Dani was er niet bij, tot zeer groot ongenoegen van de Portugees die zich zijn tijdelijke terugkeer in eigen land anders had voorgesteld. Tegenover de pers liep hij de dag voor de wedstrijd helemaal leeg: 'Ik zie geen toekomst meer bij deze club.' De stemming rond en binnen Ajax zal nog grimmiger worden. In de wedstrijd, die in de eerste helft de sfeer van een vriendschappelijk potje had, creëerde Ajax zowaar wat kansen, maar na de pauze liep het counterende (natuurlijk!) Porto van Ajax weg: 3-0. Exit Ajax, in zijn tot nu toe laatste optreden in de Champions League. Het duel in Das Antas was tevens de laatste internationale wedstrijd (uit een rij van 74) van Danny Blind. Drie dagen later kreeg Morten Olsen zijn ontslag. Wat een ellende allemaal. Laat Ajax nooit meer hoeven terugkeren in Estadio das Antas! 148 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 148