Ajacieden komen liever niet in het Estadio das Antas. Portugal, oké; het Estadio da Luz van Benfica, graag; maar Estadio das Antas laten ze liever links liggen. De thuishaven van FC Porto is Ajax uitermate slecht gezind. Tot drie keer reisde Ajax naar het stadion af en iedere keer ondernamen de Amsterdammers de terugreis met lege handen. Zelfs een doelpunt is Ajax nog nooit gegund in Das Antas. Ajax is in Das Antas iedere keer weer rijp voor de achter het stadion gelegen autosloperij. Foto: Omnipress Om de capaciteit te vergroten werd het veld van Estadio das Antas zes meter verlaagd. aan de oostkant geen tribune gebouwd was. Twee tribunes waren overdekt, en met een capaciteit van 50.000 was het een voor die tijd modern stadion. Maar die verduvelde atletiekbaan, die het in al zoveel stadions had verpest of zou gaan verpesten, deed weinig voor de sfeer. En die vierde 'lege' kant was ook niet bepaald knus. Beide problemen zouden te zijner tijd opgelost worden. In de jaren zestig bouwde men een vierde tribune en verrezen er lichtmasten. In 1976 kreeg de eens zo verlaten oostelijke kant zelfs een extra tribune boven de oude. Die nieuwe tribune is maar liefst vier verdiepingen van de grond verwijderd. Ze paste perfect in het Edwin van der Sar als keeper van Oranje in Das Antas. Figo benut de strafschop en het Nederlands elftal heeft in het cruciale WK- kwalificatieduel tegen Portugal een 2-0 voorsprong uit handen gegeven. Foto: ANP Foto Das Antas. Het zes meter verlaagde stadion kreeg op deze manier ruimte voor nieuwe tribunes aan de onderkant, goed voor 20.000 extra plaatsen. De atletiekbaan verdween op deze manier ook, en sindsdien heeft Das Antas alleen maar gras liggen tot aan de tribuneranden. Een lekker gezicht voor de maximaal 76.000 aanwezigen die op de blauwe stoeltjes kunnen plaatsnemen (het is volkomen terecht dat Portugal, met zijn fraaie stadions, in 2004 eindelijk een Europees kampioenschap mag organiseren). Ajax speelde zijn eerste Europa-Cupduel in Das Antas nog zes meter hoger, op het oude veld dus. En ach, het maakte niets uit, ook destijds, in 1985, zakte Ajax door zijn hoeven. Maar wat was het onverwacht! De landskampioen van 1985, met de supertalenten Ronald Koeman, John van plaatje van het almaar uitdijende Porto imperium: het complex in Antas had inmiddels ook een grote sporthal, een overdekt zwembad en, verrassend en origineel, een bingohal! De club koesterde een bijpassend ledenaantal: 70.000. De grond in Een uitverkocht huis vormde geen probleem in Das Antas, of eigenlijk weer wel: het stadion bleef te klein. Maar uitbreiding was moeilijk. Vanwege de rond het stadion gelegen wegen was uitbreiding naar boven of naar achteren een onoverkomelijk probleem. Dus moest men naar beneden. Het gras werd opgerold, de club verhuisde even naar het stadion van Boavista, en het graven kon beginnen. Zes meter diep ging men en op die manier verdween 110.000 kubieke meter grond uit AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 145

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 145