Estadio das Antas HISTORISCHE GROND door Marcelle van Hoof tegenstander, gelet op reputatie en geschiedenis van de club. FC Porto, van 1906 en gesticht door José Monteiro da Costa, die tijdens een verblijf in Engeland het voetbal had ontdekt, is van oudsher een van de topclubs in Portugal, waar het voetbal overigens pas relatief laat populair werd. Een nationale competitie kwam er bijvoorbeeld pas in 1934. FC Porto was wel een van de eerste clubs in Europa die buitenlandse voetballers aantrokken. En dat leverde de gewenste landstitels op (1939, 1940). De trots van het noorden van Portugal betrok in 1952 het huidige stadion. Daarbij had het (financiële en materiële) hulp gekregen van het stadsbestuur, dat op die manier hoopte de wat weggezakte club weer op weg te helpen. Dat lukte in het openingsduel op 28 mei 1952 voor geen meter: rivaal Benfïca denderde met 8-2 over Porto heen. (Opmerkelijk genoeg nam Porto wraak in de ouverture van het onderkomen van Benfïca, Estadio da Luz: in 1954 werd het 1-3. Laat beide rivalen nooit op eikaars feestjes komen!) Het nieuwe stadion werd eenvoudigweg genoemd naar het Antas-district in het noordoosten van Oporto. Op de verhoogde plek van het stadion bevonden zich prehistorische graven (stierf Ajax er daarom zo vaak?). Aanvankelijk had het stadion een C-vorm, dat wil zeggen dat er wat, een Europees topstadion Rat Ajax zo slecht gezind is. En niet alleen ■Ajax trouwens: het Nederlands elftal liet er I vorig jaar in efh cruciaal WK- I kwalificatijpuel in de slotfase een 2-0 P voorsprong glippen. Nu kunnen ze er ook wel wat vanille Portugese supporters, qua lawaai maken, maar waarom bezwijkt de geroutineerde cupfighter Ajax uitgerekend in Oporto steeds weer? Twee van zijn drie duels speelde Ajax er tijdens een intern rumoerige periode en het derde (eigenlijk het eerste) werd in een zacht bedje van zelfoverschatting afgewerkt. Een ander feit is dat het in het Estadio das Antas lekker voor het eigen doel liggen is. Voor het doel van de thuisclub dan, want Ajax wordt in Das Antas iedere keer weer geconfronteerd met een zeer defensieve tegenstander. Een té defensieve 144 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 144