'De Ledenraad is er ook voor het behoud van het clubgevoel' VARIA Vanaf z'n achtste jaar bezoekt Arthur Smolders reeds de wedstrijden van Ajax. Naar uitwedstrijden ging hij mee met de bus van Sjakie Swart, de thuiswedstrijden zag hij met een jongenskaartje van veertig cent op de staantribune aan de Diemenzijde. Via een advertentie in het programmablad Rood Wit Thuis trad hij in 1968 in dienst van de club, door penningmeester Henk Timman gekozen uit zeventig sollicitanten voor een functie op de administratie. Daar werkte hij negen jaar. Na zijn vertrek in 1977 werd hij donateur en bleef hij Ajax trouw met een vaste plek op de eretribune. Op verzoek van André Kraan en Jan Neefjes werd hij in 1993 werkend lid; twee jaar later werd hij gekozen in de Ledenraad. Na het overlijden van Nico Gianotten in 1997 werd Arthur Smolders min of meer als vrijwilliger aangewezen om woordvoerder van dit college te worden. Met veel plezier denkt hij nog terug aan zijn tijd op de administratie, die uiteraard niet te vergelijken is met de hedendaagse gang van zaken. Smolders: 'Wij zaten daar met z'n drieën, Nico Dalmulder, Peter Hoefman en ik, en we hadden heel veel, zeer uiteenlopende werkzaamheden zoals het samenstellen van weekbrieven, de spelerscontracten, de hele boekhouding, de fanmail, de facturatie aan adverteerders, de salarisadministratie, het honkbalblaadje van Martin Bremer en natuurlijk de kaartverkoop. Die deden we niet alleen voor wedstrijden in de Meer maar ook voor de Europa-Cup- en de thuiswedstrijden tegen Feyenoord in ACHTER VI SCHERMEN door Tijn Middendorp het Olympisch Stadion, dat toen nog een capaciteit van zestigduizend plaatsen had. Heel veel ging toen nog handje-contantje. Erelid Wim Bruynesteyn en Frits Molema kwamen ons in de middag vaak assisteren, vooral wanneer de diploma's moesten worden verstuurd, zoals de huidige seizoenkaarten destijds heetten. Het waren mooie tijden en ik heb er ook ontzettend veel geleerd.' Naam: Arthur Smolders Geboren: 11 april 1950 Lid sinds: 1 juli 1993 Functie: woordvoerder van de Ledenraad Beroep: algemeen directeur Visa Card Service te Diemen Foto: Louis van de Vuurst Eerste Kamer Over het nut van de Ledenraad lopen de meningen uiteen, zeker nu Ajax feitelijk als NV opereert en de vereniging 'slechts' de grootste aandeelhouder is. Toch heeft de Ledenraad volgens Smolders wel degelijk een belangrijke functie. 'Door de professionalisering zijn we, als je het met de politiek zou vergelijken, nu veel meer een Eerste Kamer dan een Tweede Kamer. Desondanks heeft de Ledenraad, al is dat wellicht wat meer indirect, nog steeds een belangrijke invloed op het te voeren beleid.. Ik denk dat we het ook redelijk doen. De Ledenraad en het bestuur komen minimaal vier keer per jaar bij elkaar, maar in de praktijk wordt dat aantal wel overschreden. Meestal houdt de Ledenraad dan ook nog voorvergaderingen zonder bestuur om zaken goed met elkaar door te spreken. De woordvoerder kan dan namens de Ledenraad aan het bestuur bepaalde standpunten uitleggen. Dat wil overigens niet zeggen dat de rest er dan maar voor spek en bonen bij zit. Verre van dat.' De Ledenraad bestaat uit 24 mensen, gekozen door de leden, die als taak hebben het bestuur van de vereniging te controleren en te proberen de Ajax-cultuur te bewaken. 'Bovendien,' zegt Smolders, 'is de samenstelling van de Ledenraad een goede mix van alle geledingen van de vereniging. Het behoud van dat clubgevoel is erg belangrijk en het is ook een van de taken van de Ledenraad dat te bewaken. En juist dat clubgevoel leek naide verhuizing en de beursgang wat weg te zakken. De clubmensen, de vrijwilligers dus, die uit clubliefde heel veel vrije tijd in de club steken, dreigden een beetje op het tweede plan te komen, terwijl dat natuurlijk nooit de bedoeling was. De Commissie 2000 was nodig om de knelpunten die er lagen, in kaart te brengen en adviezen voor verbeteringen te geven. De Ledenraad heeft hierin trouwens een belangrijke rol gespeeld. Inmiddels is vanuit de Ledenraad Hein Blocks naar voren geschoven om de inmiddels afgetreden penningmeester Arie van Os op te volgen. Momenteel is de Ledenraad druk doende een opvolger te vinden voor de functie van voorzitter van de AFC Ajax omdat eind dit jaar Michael van Praag aftreedt.' En mocht er nog een beeld bestaan van een Ledenraad waar alleen maar stoffige grijze mannen in zitten, dan wil Arthur Smolders dat met klem bestrijden. 'Zeker de laatste jaren is de instroom vanuit de amateurafdeling aanzienlijk geweest. Wé hebben inmiddels minimaal vier Ledenraadsleden die op zaterdag nog gewoon voetballen.' 142 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 142