Afscheid van een ambassadeur VARIA Onder grote belangstelling is dinsdagochtend 8 januari op de Toekomst afscheid genomen van Jany van der Veen. De voormalige speler, jeugdtrainer en scout van Ajax overleed vorig jaar op 28 december. Van der Veen werd 84 jaar. Hij was 53 jaar lid van Ajax, de club die in hem 'een ambassadeur van en voor Ajax' verloor. Ruim tweehonderd Ajacieden maakten van de gelegenheid gebruik afscheid te nemen van Adrianus W.H. van der Veen, die zijn lichaam ter beschikking stelde aan de medische wetenschap. Voor het bewijzen van de laatste eer was geen afstand te ver. Edgar Davids was speciaal vanuit Italië naar de Toekomst gekomen. Maar ook Rinus Michels, Louis van Gaal, Sjaak Swart, Piet Keizer, Cor van der Hart, Ton Pronk en vele, zeer vele andere oud-Ajax- strijders. 'Een echte Ajacied is niet meer' had er op de rouwkaart gestaan. 'Jany van der Veen was voetbal, voetbal was Ajax, dus Jany van der Veen was Ajax,' zoals de familie het in een toespraak uitdrukte. Ze repten ook van de kleine aantekeningenbriefjes die altijd door huize Van der Veen slingerden, met opstellingen, Jany van der Veen (midden) in actie voor Ajax 1 tegen DOS op 26 september 1948. Foto: Collectie Ajax Foto: Yvonne Witte Jany van der Veen in 1998. namen van opvallende spelers en andere dingen die Jany van der Veen niet aan zijn aandacht wilde laten ontglippen. Hoe moeilijk waren dan ook zijn laatste jaren in het Slotervaart Verpleeghuis, waar zijn oog voor detail vervaagde in zijn verloren strijd met de ziekte van Alzheimer. Juist in die briefjes, zo hield de familie de aanwezigen voor, klonk het wezen van Jany van der Veen door. Een neusje voor talent. Het briefje van de laatste pagina van het plakboek van Jany van der Veen was in dat kader heel veelzeggend. Met hun (veelal amateur)verenigingen er keurig bij vermeld had Jany van der Veen de talenten om in het oog te houden op tien bij tien centimeter genoteerd: J. Bosman, M. Vink, gebroeders Witschge, A. Winter, S. Menzo, H. Meijer, E. Regtop, E. Davids. Jany van der Veen was de eerste jeugdtrainer van onder (heel veel) anderen Johan Cruijff, Wim Suurbier en Barry Hulshoff. Voor die tijd was hij een meer dan verdienstelijk eerste-elftalspeler. Hij debuteerde op 19 november 1930 tegen Blauw Wit. Als spil en later stopper-spil speelde hij in totaal 116 wedstrijden in Ajax 1, waarin hij drie maal scoorde. Medespelers waren onder meer keeper Gerrit Keizer, Joop Stoffelen, Cor van der Hart, Gerrit Krist, Jan Potharst, Gerrit Fischer, Rinus Michels, Gerard Bruins, Gé van Dijk, Guus Drager, Theo Brokmann jr en Henk Blomvliet. 140 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 140