zich moeten hebben die hem duidelijk maakt wat alles inhoudt. Nou zit dat mannetje wel goed in elkaar en hij heeft een goede omgeving. Maar ik vind het een probleem dat een speler van achttien jaar door niemand terechtgewezen wordt. Zo zijn er wel meer jongens die veel meer tegengas nodig hebben van spelers die door hun status of hun karakter bepaalde dingen over kunnen en willen brengen. Het is dan aan de voetballers zelf om dat op basis van hun kwaliteiten in te vullen. 'Dat is ook een van de redenen waarom ik Chivu aanvoerder heb gemaakt. Niet omdat Grim geen goede aanvoerder was, maar Fred is met of zonder band dezelfde persoon. Chivu heb ik meer verantwoordelijkheid willen geven. Daar heb ik met hem over gesproken. Hoewel hij nog jong is, moet hij nu aan een proces beginnen om meer verantwoordelijkheid te krijgen. Het heeft ook te maken met de positie die hij inneemt in het veld. Hij moet zich niet meer kunnen verschuilen en zich realiseren dat hij belangrijk is. Meehobbelen en meevoetballen alleen is niet meer genoeg. 'Verder heb ik Jan van Halst weer bij de groep gehaald omdat hij over bepaalde eigenschappen beschikt die ik in het elftal mis. Hij liep nog bij ons rond en het kostte dus geen geld om hem weer bij de selectie te halen. Dat betekent niet dat hij zomaar in het elftal staat omdat hij weieens iemand terecht wijst. Hij is een type dat een elftal sterker maakt en andere spelers beter laat spelen. Daar wil ik gebruik van maken.' Trainbaar Waar valt met deze groep op voetbaltechnisch en - tactisch gebied nog aan te werken? Koeman: 'Ik vind dat het positiespel niet goed is. Ik weet niet of de afgelopen periode daar specifiek op getraind is, maar toen ik tijdens mijn opleiding voor trainer/coach stage liep bij de jeugd van Ajax, werd daar heel gericht op getraind. Ik vind het typisch Nederlands. Als ik naar deze groep kijk, zie ik dat de Nederlandse spelers het positiespel beter beheersen dan de buitenlandse spelers. Buitenlandse jongens zijn veel meer gericht op lopen, op fysieke kracht. Wij doen vaak alles met de bal. 'Verder wil ik dat het passen en het trappen 'Ik wil met één bepaald systeem duidelijkheid creëren, maar de vrijheid hebben om binnen dat systeem te kunnen veranderen' goed geoefend wordt. Als je een bal niet eens van A naar B kan krijgen, dan heb je al een probleem om te voetballen. Ook het goed aannemen van een bal, zodat je meteen kan doorspelen, is belangrijk. Je verliest te veel tijd als je dat niet goed beheerst. Die handelingssnelheid is trainbaar. Gewoon iedere dag herhalen net zo lang dat je er doodziek van wordt en het onder de knie hebt. 'Tevens wil ik de standaardsituaties trainen, want spelhervattingen zijn een belangrijk wapen. Bij Barcelona oefenden we amper op hoekschoppen en ik denk dat we in de zes jaar dat ik daar was nog nooit uit een corner hebben gescoord. Ajax heeft een paar goede koppers en mensen die een corner kunnen trappen.' Het valt op datje op de trainingen veel oefeningen uitzet waarbij het gaat om druk zetten en omschakelen. Koeman: 'Ajax speelt een spel waarbij je veel aan de bal wilt zijn. Hoe meer druk je zet, hoe eerder je de bal verovert. Een verdediging kan verder van de goal spelen als er voorin goed druk gezet wordt. Machlas zegt dan tegen me dat hij dan geen lucht meer heeft om koel te zijn voor de goal. Dat vind ik onzin. In het buitenland zie je bekende spitsen ook sjouwen en meeverdedigen. Dat hoort er gewoon bij. Of je moet als collectief zo goed zijn dat het niet nodig is. Als je trouwens op een goede manier druk zet, hoef je niet eens zoveel te lopen. Ik weet wel dat het moeilijk is. Vooral aanvallers staan als er iets gebeurt, even te kijken voordat ze reageren. Maar het is trainbaar. De een zal het altijd beter kunnen dan de ander, maar ze moeten er open voor staan en bereid zijn het te leren en uit te voeren. Dat is mijn kritiek op Zlatan. Alles gaat bij hem uit stilstand. Ik heb Zlatan in het begin ook niet gebruikt. Ik had het gevoel dat Machlas op dat moment beter was voor het elftal. Maar dat betekent niet dat ik geen vertrouwen heb in Zlatan. Ik denk juist dat Zlatan als spits veel meer individuele kwaliteiten heeft dan Machlas. Maar Zlatan moet, en dat heb ik hem ook gezegd, werken. Hij moet honderd procent zijn best doen en hij moet meer voor het team spelen. Dat doet hij niet altijd. Hij is erg individualistisch ingesteld.' Je voorkeur is om in een 4-3-3-systeem te spelen. Kan dat ook met deze selectie? Zowel Machlas als Zlatan als Mido lijkt beter uit de voeten te kunnen in een tweespitsensysteem. Koeman: 'Mijn voorkeur gaat inderdaad uit naar een 4-3-3-systeem. Het gaat er mij ook om duidelijkheid te scheppen met een bepaald systeem. Ik denk dat Ajax op dit moment heel goed in staat is om 4-3-3 te spelen. Er zijn buitenspelers, er zijn genoeg spitsen. Maar ik besef heus wel dat de spitsen die ik heb, heel goed 4-4-2 zouden kunnen spelen. Ook in het licht bezien van de middenvelders over wie ik beschik. Zo star hoef ik dus niet aan 4-3-3 vast te houden. Het gaat ook om de invulling die eraan gegeven wordt. Als we 4-3-3 spelen met Van der Vaart achter de centrumspits, speel je in balbezit eigenlijk met vier spitsen. En als je met twee spitsen speelt met vier hangende middenvelders, dan speel je als je aanvalt in feite ook weer met vier spitsen. Zo veel maakt het niet uit. Ik wil dus met één bepaald systeem duidelijkheid creëren, maar ik wil wel de vrijheid hebben om binnen dat systeem te kunnen veranderen.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 13