Een trofee als troostprijs De Gouden Meerbeker In het compleet vernieuwde Ajax Museum heeft hij een tamelijk prominente plaats gekregen: de prijs die ooit werd ingesteld door Ajax-voorzitter Egeman om de pijn van een gemiste promotie te verzachten. De Gouden Meerbeker - want daarover hebben we het - verdween even snel als ze gekomen was. Maar nu, ruim 85 jaar later is hij een van de mooiste objecten in het museum. In het seizoen 1915-1916 bezat Ajax een eerste elftal dat - niet alleen volgens de eigen fans - behoorde tot de beste op de Nederlandse voetbalvelden. Toch kwam het 'maar' uit in de Tweede Klasse West C. Maar daar zou snel een eind aan komen, zo dacht men. Met spelers als jan de Natris, de gebroeders Fons en joop Pelser, Frits Terwee en Wim Hordijk, en onder de krachtige leiding van de aan het begin van het seizoen aangetrokken Engelse trainer jack Reynolds, werd men eerst afdelingskampioen en vervolgens kampioen van de gehele Tweede Klasse. Doorgaans gaf zoiets recht op promotie naar de Eerste Klasse, maar omdat de Nationale Voetbalbond (NVB) het competitiesysteem wilde omgooien, besloot men dat er nog een nacompetitie moest worden gespeeld. Knarsetandend deed Ajax daaraan mee. In een van de wedstrijden van die nacompetitie, tegen Blauw Wit, werd Ajax een 'raszuiver' doelpunt onthouden zodat de eindstand 1-1 werd. Ajax diende een officieel protest in. Inmiddels was de nacompetitie ten einde, met Blauw Wit bovenaan en Ajax op één punt daarachter. Als Ajax' protest zou worden gehonoreerd, zouden beide clubs bovenaan eindigen, met een beslissingswedstrijd tot resultaat. Maar de bond zag daar geen brood in en besloot pardoes de reglementen te veranderen zodat het er niet meer toe deed of Ajax een punt meer of minder kreeg. Blauw Wit mocht promoveren en Ajax moest op een MMSEMMSrUKKBN door Carel Berenschot foto's Louis van de Vuurst houtje bijten. En om het nog erger te maken besloot de bond ook nog eens dat de kampioen van het jaar daarop niet zou promoveren omdat men de Eerste Klasse wilde terugbrengen naar maar tien clubs. Nogmaals, niet alleen Ajax-fans vonden dat er aan de Middenweg het beste voetbal van Nederland werd gespeeld, en juist dat elftal moest nu door machinaties van de bond twee jaar achtereen genoegen nemen met een plaats in een lagere klasse. Een gulle voorzitter Gelukkig kwam er vrij snel een mogelijkheid zich toch te meten met de beste clubs van het land. Die mogelijkheid werd geschapen door de voorzitter van Ajax, W.F. Egeman. Egeman was een voorzitter zoals we die tegenwoordig eigenlijk alleen in Spanje en Italië kennen. De man had veel geld en als het nodig was, stak hij een deel daarvan in Ajax. Zo heeft hij, toen op een gegeven moment het huurcontract van het Ajax-terrein aan de Middenweg afliep, de zaak gered door de grond gewoon zelf te kopen. Ajax profiteerde daar als eerste van, maar natuurlijk werd Egeman er ook niet slechter van: later is de grond met woningen bebouwd. Egeman was in 1913 voorzitter geworden en een van de eerste goede daden van 'zijn' bestuur was het aantrekken van jack Reynolds. Toen de stemming bij Ajax door de dwaze acties van het bondsbestuur tot een absoluut nulpunt was gedaald, besloot Egeman met een sportieve oplossing te komen. Hij nodigde voor het Paastoernooi van 1917 de landskampioenen van het vorige seizoen uit voor een krachtmeting met het Ajax-elftal. En hij stelde daarvoor een bijzondere prijs beschikbaar: de Gouden Meerbeker, genoemd naar de Watergraafsmeer waar Ajax sinds 1907 huisde. Er werd bepaald dat de club die vijf maal deze kostbare wisselbeker zou winnen, of drie maal achtereen, hem zou mogen behouden. Bovendien kreeg elke winnende vereniging een gouden medaille en elk der spelers 'een gouden bekertje dat als hanger aan een horloge of iets dergelijks gedragen kon worden'. In het museum is ook een exemplaar van de gouden medaille te zien; van de bekertjes is er tot op heden nog nooit een opgespoord. De Gouden Meerbeker is een fraaie, ranke, ongeveer 25 centimeter hoge gouden beker en behoort onbetwist tot de fraaiste sporttrofeeën die er bestaan. De beker heeft een sober versierde kraag en daaronder staan de woorden 'Gouden Meer Beker' en 'Ajax'. Daartussen een wapenschild met twee lauwerkransen. De eerste keer dat er om de Gouden AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 136