Foto's: Collectie Ajax Willy Duflens tussen Frits Soetekouw (links) en Wim Suurbier op 2 oktober 1966 tijdens Sittardia - Ajax (1-1). Willy Dullens en Johan Cruijff verrichten de aftrap van de benefietwedstrijd voor de beste Limburgse voetballer aller tijden, aan wiens carrière door een blessure een voortijdig einde kwam. groeide hij midden jaren zestig uit tot het grote talent van het Nederlandse voetbal. Steevast werd hij vergeleken met die andere grote belofte uit die tijd, Johan Cruijff. Beiden waren ze frêle, tengere spelers, spelend met veel inzicht, stijl en met een enorme overtuiging. De twee waren bovenal gezegend met ongekende technische gaven en waren in staat een wedstrijd te domineren. Tussen beide spelers heeft altijd een grote mate van bewondering en respect bestaan. Ook de andere Ajacieden die destijds samen met de sympathieke Limburger in het Nederlands elftal speelden, erkenden zijn enorme klasse. In 1966, hij was nog maar 21 jaar oud, werd Dullens verkozen tot voetballer van het jaar. Hij liet daarbij voetballers als Keizer, Moulijn, Israel, Van der Kuijlen en zelfs Cruijff achter zich. Maar of hij uiteindelijk de beste voetballer van zijn generatie zou worden heeft hij nooit kunnen bewijzen, want zijn profcarrière duurde slechts vijfjaar. In augustus 1966 liep hij een knieblessure op die het einde van zijn carrière zou beteken. Een lange periode van revalidatie bracht geen herstel. Na de fusie tussen Sittardia en Fortuna '54 kwam hij spelend met pijnstillende injecties nog slechts enkele malen in actie voor FSC. Eind 1968 werd hij definitief afgekeurd voor betaald voetbal. Zijn carrière kreeg niettemin een waardig slot, dat zijn oorsprong kende in januari 1969, toen Ajax in Geleen tegen FSC speelde. Weggedoken op de tribune zag Willy Dullens hoe zijn club met 0-1 verloor. Het was Rinus Michels die hem na afloop van de wedstrijd uitnodigde om nog even in de spelersbus van Ajax te komen. Er volgde een hartelijke maar ook emotionele ontmoeting. De spelers waren duidelijk begaan met het noodlot dat hem had getroffen. Willy Dullens herinnert zich dat moment ruim dertig jaar later nog goed. Aanvoerder Gert Bals zei: 'Willy, wij gaan wat voor je doen.' Onder de Ajax- spelers is op de terugreis naar Amsterdam spontaan het initiatief geboren een benefietwedstrijd te spelen voor Willy Dullens. Een paar maanden later, op 5 augustus 1969 - Ajax had inmiddels naam gemaakt als verliezend Europa-Cupfmalist - speelden de Amsterdammers in het Olympisch stadion de erewedstrijd voor Dullens tegen Almania Aachen. Hoe groot de sympathie voor de Limburger was, bleek wel toen die dag maar liefst 55.000 toeschouwers de tribunes bevolkten. Alleen al uit Limburg kwamen 13.000 fans naar de hoofdstad. Speciaal ingezette treinen vormden de 'Willy Dullens Express' en de snelwegen naar het stadion raakten wanhopig verstopt. Waarom uitgerekend Almania Aachen die dag de tegenstander van Ajax was, weet Willy Dullens eigenlijk ook niet precies. 'De vriendschappelijke ontmoeting was waarschijnlijk al lang gepland. De Ajacieden hebben daar toen een benefietwedstrijd van gemaakt,' is zijn verklaring. Samen met Johan Cruijff, die geblesseerd was en niet kon meespelen, verscheen Willy Dullens op de middenstip waar hij symbolisch de aftrap nam. Voetbalminnend Nederland nam afscheid van een groot talent en Dullens nam die dag definitief afscheid van een talentvolle generatie. Een generatie die vijfjaar later geschiedenis schreef tijdens het WK in Duitsland. En daarin schuilt de tragiek die hem het mystieke imago bezorgt: niemand zal ooit weten hoe zijn verdere carrière eruit zou hebben gezien. Had hij wellicht ook de WK-finale van 1974 gespeeld? Willy Dullens hield ruim honderdduizend gulden over aan de benefietwedstrijd. Het stelde hem in staat een nieuwe maatschappelijke invulling aan zijn leven te geven. Hij opende in Geleen een kapsalon, waarin hij nog steeds werkzaam is. 'Ajax en 5 augustus zal ik nooit vergeten,' waren zijn afscheidswoorden in het Olympisch stadion. Zijn dankbaarheid voor het spontane Amsterdamse initiatief heeft hij duidelijk laten blijken. Vijfentwintig jaar lang stuurde hij iedere 5de augustus een grote bos bloemen naar het Ajax-stadion. Zijn liefde voor Fortuna Sittard behield hij, al bleef zijn betrokkenheid op afstand; de confrontatie met zijn geliefde sport was soms pijnlijk. Pas dit seizoen keerde de Limburgse voetballegende als technisch adviseur dan toch weer actief terug op het oude nest. Het weerzien met de oude bekenden onlangs in de Arena deed hem goed: 'Het was hartverwarmend. Wat de meeste indruk op me maakte was dat Rinus Michels direct op me afkwam en tegen me zei: "Willy, weet je waarom jij nou zo goed was? Jij speelde als een echte liefhebber.'" 134 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 134