betaalde voetbal, overkwam ook Fortuna. De club bleek te zeer afhankelijk van een grote geldschieter. Toen het bouwimperium van Egidius Joosten midden jaren zestig instortte, nam hij ook Fortuna '54 mee in zijn val. De topspelers keerden Geleen de rug toe en de club belandde in de onderste regionen van de eredivisie. In 1968 was het sportieve drama compleet. De club degradeerde. Noodgedwongen werd uiteindelijk gefuseerd met de eveneens noodlijdende buurman Sittardia. Hans Erkens, hier als Ajacied in actie tegen NEC op 21 april 1979, is de enige speler die ooit de overstap van Fortuna naar Ajax maakte. Marco van Basten snelt langs de glijdende Bert van Marwijk in de wedstrijd Ajax - Fortuna Sittard op 5 oktober 1986 (6-2). Foto: Collectie Ajax Ajax - Fortuna Sittard was op 14 mei 1983 de laatste wedstrijd die Johan Cruijff voor Ajax speelde. Cruijff speelde één helft en werd in de rust door het publiek op de schouders genomen. De fusie was geen garantie voor succes. Na een verblijf van een jaar in de eredivisie degradeerde FSC naar de eerste divisie, waar de club dertien seizoenen lang een anonieme rol speelde. Pas in het seizoen 1982-1983 kwamen Ajax en Fortuna Sittard weer voor de competitie tegen elkaar uit. De laatste wedstrijd van dat Foto: George Verberne seizoen - Ajax was al kampioen - werd een waar doelpuntenfestijn. De teller bleef uiteindelijk stilstaan bij 6-5 in het voordeel van Ajax. Voor Cruijff was het zijn allerlaatste wedstrijd in het Ajax-shirt. Tot grote onvrede van de fans meende het bestuur-Flarmsen dat Cruijff te weinig meerwaarde meer bood en kon vertrekken. Na het rustsignaal namen over de hekken geklommen supporters Johan nog even op de schouders. Maar voor de Europees voetballer van de eeuw hoefde het allemaal niet zo. Nog in de rust kleedde hij zich om en verliet hij gedesillusioneerd de Meer. Overstap Slechts één speler van Fortuna Sittard heeft ooit de overstap naar Ajax gemaakt. Trainer Ivic haalde in 1976 tot ieders verrassing, niet in de laatste plaats van de speler zelf, de 24-jarige verdediger Hans Erkens naar Amsterdam. Erkens was een solide speler, die prima paste in het behoudende concept van Ivic. Zijn spel is te typeren als niet spectaculair maar altijd betrouwbaar. Razend populair is de bebaarde Limburger in Amsterdam nooit geworden. Maar hij verzaakte nimmer en stond daarom vrijwel altijd in de basis. Ongemerkt speelde hij in drie jaar tijd 108 wedstrijden in het shirt van Ajax. Van de vijf verloren wedstrijden tegen Fortuna Sittard is de nederlaag van 18 april 1999 de meest pijnlijke voor Ajax. Voor de eerste - en tot nu toe enige - keer werd Foto: George Verberne AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 131

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 131