Foto: Collectie Ajax Ajacieden Huis en Van der Hart maakten in de Meer de belangrijke openingsdoelpunten. Bergafwaarts Daarna ging het snel bergafwaarts met Fortuna. Door de vele lucratieve vriendschappelijke internationale wedstrijden vielen de resultaten in de competitie tegen. Ook het komen en gaan van trainers kwam de resultaten niet ten goede. Ajax won de daaropvolgende ontmoetingen met Fortuna vaak eenvoudig, soms zelfs met grote cijfers. Zo werd het op 15 mei 1960 in het Maurits-stadion in Geleen 2-7. De gebroeders Henk en Cees de Groot namen in deze wedstrijd ieder drie doelpunten voor hun rekening. Nog geen jaar later was er wederom sprake van een 'korfbaluitslag'. In Amsterdam werd het 7-4 en weer was Henk Groot, nu met liefst vijf Foto: Collectie Ajax doelpunten, uiterst productief. Bij Fortuna speelde in deze wedstrijd naast de arrivés Van der Hart en Notermans nog een coryfee mee. Na triomfen gevierd te hebben bij Inter Milaan en Valencia kwam Faas Wilkes in de nadagen van zijn carrière voor de Limburgse club uit. Maar de tijden dat hij in zijn eentje een wedstrijd kon beslissen waren voorbij. Goede herinneringen bewaart Ajax ook aan de wedstrijd tegen Fortuna van 30 april 1967. Dankzij het onverwachte gelijke spel van Feyenoord bij ADO, werd de ontmoeting in Geleen een kampioenswedstrijd. Bij winst zou Ajax niet meer in te halen zijn op de ranglijst. Ajax voldeed aan de verwachtingen. Weer was het Henk Groot die een belangrijke rol speelde door de openingstreffer te scoren. In de tweede helft bracht Cruijff met een kopbal en een fraaie passeerbeweging de stand op 0-2 en 0-3. In het Amsterdamse Johan Cruijff en Henk Groot bij het vliegtuig waarmee Ajax op 30 april 1967 naar Limburg reisde voor de kampioenswedstrijd tegen Fortuna '54. kamp werd alvast een feestje gevierd. Te voorbarig, want Fortuna, dat tot dan toe nog weinig had laten zien, kwam met twee treffers kort achter elkaar terug tot 2-3 en perste er een slotoffensief uit. Maar de tijd was te kort. De meegereisde Amsterdamse supporters bestormden na het laatste fluitsignaal het veld en namen hun favoriete spelers op de schouders. Drama Fortuna '54 was in de jaren zestig al lang niet meer de grote club met internationaal aanzien. En wat vaker gebeurt in het Sjaak Swart mist een kans voor het doel van Sittardia-keeper Crutsen (7 maart 1965, 1-0). Ajax deed het in het seizoen 1964-1965 met een vierde plaats van onder maar nauwelijks beter dan de Limburgers, die als één na laatste eindigden en degradeerden. De aanstaande kampioenen van het seizoen 1966- 1967 voor de wedstrijd tegen Fortuna. Staand vanaf links: Barry Hulshoff, Bennie Muller, Wim Suurbier, Ton Pronk, Theo van Duivenbode, Gert Bals, Velibor Vasovic. Gehurkt: Henk Groot, Sjaak Swart, Johan Cruijff, Klaas Nuninga, Piet Keizer. Foto: Collectie Ajax AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 129

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 129