Cor van der Hart duelleert met Wim Bleyenberg tijdens Ajax - Fortuna '54 op 16 december 1956 (0-2). De Limburgers eindigden het seizoen 1956-1957 in de kersverse eredivisie als tweede achter Ajax. Oud-Ajacied Cor van der Hart betreedt achter aanvoerder Bram Appel en keeper Frans de Munck op 12 maart 1953 het veld van het Pare des Princes in Parijs voor de 'Watersnoodwed strijd' tegen Frankrijk. Foto: Collectie Ajax Van der Hart schopte het zelfs tot een jarenlange vaste kracht in het Nederlands elftal. Zijn specialiteit was de lange pass. Met de wreef plaatst hij de bal zichtbaar moeiteloos haarzuiver naar een medespeler. Een andere Ajacied, Wim Huis en een oud- Ajacied, Jan Looyen die al eerder naar MW was vertrokken, sloten zich eveneens aan bij het profavontuur in Geleen. In de roemruchte eerste jaren van Fortuna hadden de spelers geen klagen in Limburg. Naast een goede financiële vergoeding regelde Fortuna vaak ook nog een aantrekkelijk baantje in de groeiende Limburgse economie. Fortuna '54 was in die tijd een begrip in Europa. Voor genoeg geld speelde de club overal. Clubs als Bayern München, Rode Ster Belgrado, Honved Budapest, Chelsea, Real Madrid, Galatasaray, Anderlecht en Monaco voetbalden allemaal tegen de club uit het mijnwerkersstadje Geleen. Zelfverzekerd De eerste wedstrijd tussen Ajax en Fortuna vond plaats op 4 december 1955. Zelfverzekerd trad het favoriete Fortuna die zondagmiddag tegen Ajax in het veld. Met een schitterend doelpunt van Bart Carlier kwamen de Limburgers op voorsprong. Maar nonchalance brak Fortuna op. Het Parool daarover: 'Twee ogenblikken van onoplettendheid in de Limburgse verdediging waren voor de gretige Ajacieden voldoende om in nog É3ÜÏSïlfeSf Foto: Collectie Ajaxi geen twee minuten tijds voor de rust op winst te komen (1-2). In de tweede helft mochten de "Fortunisten" schakelen wat ze wilden, de van het begin af op volle kracht racende Amsterdammers waren niet meer in te halen. De prachtige stopper Elzer, de stijlvolle doelman Pieters Graafland, de merkwaardig rustige en toch solide spelende linksback Bijker - deze drie voorop maar de overige Ajacieden niet veel minder - organiseerden een perfecte afweerslag waarin de heetste aanvallen van het te laat op temperatuur gekomen Fortuna verstikten.' In feite kreeg Ajax meer dan het verdiende, want Fortuna was de betere ploeg. Dat bleek wel in de return wedstrijd in Amsterdam. De Limburgers maakte er met een 1-4 overwinning een wervelende show van. Zelfs het chauvinistische Ajax-publiek kon het waarderen, zo meldde het krantenverslag: 'Van zulk voetbal kon men niet genoeg krijgen. Het publiek op de grote zittribune bij Ajax ging zaterdagavond na het eindsignaal staan en bleef minutenlang staan om de spelers die van Ajax - Fortuna zo'n prachtig kijkspel hadden gemaakt ook nog even van heel dichtbij te zien. De dankbare toeschouwers brachten een gulle ovatie, die in de eerste plaats het briljante Fortuna gold. Fortuna '54 had gewonnen (1-4) en met zulk een krachtsvertoon, dat het toch zo fris en pittig begonnen Ajax er niet bij in de schaduw kon blijven. Hier was werkelijk klassenverschil.' Uitgerekend de twee oud- AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 127

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 127