rartuna Sittard Fortuna Sittard Het laaggeplaatste Fortuna Sittard bleek een ideale tegenstander voor Ronald Koeman om zijn eerste wedstrijd bij Ajax als trainer succesvol te beginnen. Maar zelf had hij vooraf zo zijn twijfels. Met zijn vorige club Vitesse speelde had hij eerder dit seizoen twee keer tegen DSM 15 Boetó Meuten Start Woensdag 15 maart Ajax de Limburgers. Geen enkele keer wist hij te winnen. Vooral de nederlaag voor de beker was in Arnhem hard aangekomen. Maar drie maal is scheepsrecht moet de nieuwe Ajax-trainer gedacht hebben. Debuterend op de bank zag hij op 4 december vorig jaar zijn ploeg met duidelijke cijfers van Fortuna winnen (4-0). mm* Fortuna Sittard is voor Ajax niet de meest geduchte tegenstander uit de eredivisie. De statistieken laten zien dat de Limburgers slechts in een enkel geval voor een verrassing wisten te zorgen. Van de 37 competitieduels won Ajax er 28. Slechts vijf keer boekte Fortuna Sittard een overwinning. In het KNVB-bekertoernooi troffen beide clubs elkaar vijf maal en even Foto: Louis van de Vuurst VI TOEN SFANPER door Erik Somers zoveel keer ging de zege naar Ajax. De laatste bekerwedstrijd tussen beide clubs was de finale in 1999. In de Kuip won Ajax met 2-0 van de Limburgers. Fortuna Sittard is in 1968 ontstaan na een fusie tussen het Geleense Fortuna '54 en het uit Sittard afkomstige Sittardia. De Rooms Katholieke Sportvereniging Sittardia, opgericht in 1902, is duidelijk de minst succesvolle van beide clubs. De club is meestal terug te vinden in de eerste divisie. Het ontstaan van Fortuna '54 is verbonden met de invoering van het betaald voetbal in Nederland in 1954. Een jaar eerder leverde een Nederlands elftal bestaande uit in het buitenland spelende Hollandse profs een prestatie van wereldformaat door de Zlatan, hier in duel met Jürgen Dirkx, nam tijdens de laatste ontmoeting met Fortuna Sittard (4-0) op 4 december 2001 twee van de Ajax-doelpunten voor zijn rekening. wedstrijd tegen het sterke Frankrijk ten bate van de slachtoffers van de Watersnoodramp in Zeeland met 2-1 te winnen. De sensationele overwinning en de povere resultaten van het officiële, uit amateurs samengestelde Oranjeteam deden de publieke opinie omslaan ten faveure van betaald voetbal. Zo ook in het Limburgse stadje Geleen, dat gedomineerd werd door de chemische industrie en de mijnbouw, met als baken voor de omgeving 'de Maurits', de grootste kolenmijn van Europa. Voetbal was de afleiding bij uitstek in het grauwe en stoffige bestaan van de duizenden Limburgse arbeiders. De steenrijke Geleense bouwondernemer Egidius Joosten stampte in korte tijd met veel geld de nieuwe profclub Fortuna '54 uit de grond. Hij haalde de grote helden van de Watersnoodwedstrijd naar Fortuna: aanvoerder Bram Appel, doelman Frans 'Zwarte Panter' de Munck en middenvelder Cor van der Hart. In Amsterdam was Van der Hart geen onbekende. Hij speelde tot 1950 met aardig succes bij Ajax, waarna hij naar Lille vertrok om van voetbal zijn beroep te maken. Bij Fortuna speelde hij als stopperspil en kwam zijn grote doorbraak. 126 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 126