Bewogen jaar voor De Boer Voor Frank de Boer was 2001 een bewogen jaar. Drie grote zaken domineerden zijn leven buiten het voetbal. Allereerst was er de vermeende dopingzaak. Op 15 maart van vorig jaar, na de UEFA-Cupwedstrijd tegen Celta de Vigo, werd De Boer ineens positief getest. Bij de verdediger werd een nandrolonwaarde van 8,6 gemeten, terwijl de norm bij voetballers 2 is. De oud-Ajacied, die eerst dacht aan een grap, eiste meteen een contra-expertise in Lausanne. Maar ook bij die test werd hij positief bevonden: ditmaal 7,1 nanogram per millimeter. De Boer bleef ontkennen ooit iets hebben gebruikt. 'Ik heb nog altijd totaal geen idee hoe de stof in mijn lichaam is gekomen. Ik was verrast, omdat ik onschuldig ben. Ik heb nog nooit iets gebruikt. Daarvoor durf ik mijn hand in het vuur te steken.' De Boer ging ervan uit dat zijn lichaam het nandrolongehalte zelf had aangemaakt of dat er 'iets in de voeding zat'. De UEFA en later ook de FIFA hadden daar weinig oog voor en de voetballer kreeg een schorsing opgelegd van twaalf maanden. 'Dat was natuurlijk een geweldige klap voor me.' De Boer ging echter in hoger beroep en werd gedeeltelijk vrijgepleit: zijn schorsing werd gereduceerd tot 'slechts' tweeëneenhalve maand, waardoor hij, op de openingswedstrijd na, gewoon aan de Spaanse competitie kon beginnen. Zelf vond de oud-Ajacied de straf nog te hoog. Hij hoopte juist op vrijspraak. Daarom stapte hij op advies van Cor Hellingman, zijn raadsman, deze zomer naar een Zwitserse burgerrechter. Niet om zijn schorsing aan te vechten, maar om het besluit van de beroepscommissie van de UEFA te vernietigen. Later komt dan de financiële genoegdoening voor de gemaakte kosten ter sprake, net als een immateriële vergoeding omdat de naam De Boer flink is aangetast. De uiteindelijk inclusief radio-en tv-verslaggevers. Nee, daar word ik niet gek van. Dat soort dingen horen gewoon in Spanje. Dat weet je als je hiernaartoe gaat. Ze willen hier echt alles weten; over de ploeg, over een bepaalde speler. Ze melken alles uit. Uit elk interview, waar dan ook, nemen ze gedeeltes over. Ook uit de bladen uit Nederland. Dat gebeurt geheid ook met dit interview. Is het niet morgen, dan over drie maanden of zo.' Daar gaat De Boer dan maar in mee. 'Voordeel van hier is wel dat de journalisten altijd zo klaar zijn. Even een fotootje maken, je zegt twee zinnen en ze kunnen er al een mooi verhaal van maken. Niet een klein stukje, maar een hele pagina! Oke, daarin staan veel uitspraken die ik nooit heb gedaan, maar ach, het is vrijwel nooit negatief. Inderdaad, ik zou het gezegd kunnen hebben... Nee, zelf lees ik het nauwelijks. Ik lees hooguit de koppen of als ik ineens ergens mijn naam tegenkom. Ja, dan kan het weieens voorkomen dat ze negatief over me schrijven. Natuurlijk raakt je dat. Het is nooit leuk als ze negatief over je schrijven. Maar nogmaals, dat hoort erbij,' aldus de Nederlander, die het naar uitspraak wordt echter pas over een paar jaar verwacht. Vervolgens was er nog het opstappen van Louis van Gaal als bondscoach, die de groep onder meer een gebrek aan professionaliteit verweet. De Boer was niet verrast dat hij zou vertrekken. 'Ik hield er al een tijdje ernstig rekening mee. Hij heeft zich, denk ik, een beetje in de baan van bondscoach vergist,' aldus De Boer. De verdediger vindt Van Gaal meer een clubcoach. Een trainer die gewend is om elke dag intensief met een spelersgroep bezig te zijn. 'Als bondscoach kan dat niet. Dan is het soms beter om bezigheidstherapeut te zijn. Je hebt de spelers vaak maar drie dagen bij je. In die tijd kun je niet alles doen. We trainden soms twee keer op een dag heel zwaar. Dat is niet altijd verstandig. Maar Louis is Louis. Die kan zich niet veranderen en blijft vasthouden aan zijn eigen filosofie. Dat is zijn goed recht, maar er zijn ook mensen die een andere mening hebben. Die moet je ook respecteren.' En als de duivel ermee speelde, dook eind van het jaar ook ineens Kira Eggers op. Het Deense naaktmodel beweerde dat Frank de Boer, Patrick Kluivert en Edgar Davids betrokken zouden zijn geweest bij nachtelijke escapades op een hotelkamer voor de oefeninterland tegen Denemarken. De Boer, die er intussen ook nog eens vals van werd beschuldigd dat hij zich niet meer zou inzetten voor de stichting Spieren voor Spieren, wist niet wat hij hoorde. 'Ik heb in Kopenhagen nooit een wijf gezien! Het is één grote leugen,' reageerde hij op de aantijging in de Deense krant BT. De Boer wil er dan ook geen woord meer aan vuilmaken. 'Een rectificatie heeft waarschijnlijk toch geen zin meer. Daarom wil ik dit het liefst zo snel mogelijk vergeten. Ik heb geen zin meer om me weer te moeten verdedigen. Alleen maar verspilde energie.' eigen zeggen 'fantastisch' naar zijn zin heeft in Barcelona Vandaar dat De Boer nog niet terug wil naar Nederland. 'Want het leven is echt super hier.' Dat vindt overigens niet alleen hijzelf, het geldt ook voor zijn familie. De Boertjes zijn er helemaal gesetteld en zijn kinderen spreken inmiddels al vloeiend Spaans. 'Vandaar dat ik mijn contract, dat aan het einde van het seizoen afloopt, graag wil verlengen.' Zelf denkt De Boer, die onlangs in de Schotse en dus later ook in de Spaanse kranten in verband werd gebracht met het Glasgow Rangers van broer Ronald en een terugkeer in de Nederlandse competitie uitsluit, aan nog een periode van twee a drie jaar. 'Dan vind ik het wel mooi geweest.' 124 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 124