Foto: Louis van de Vuurst nooit bij Ajax, toen ik een jaar of 23, 24 was.' Beslissende factor Verder moest De Boer flink wennen aan de fans, de o zo kritische socios. 'Bij Barcelona staan ze niet altijd direct achter ons. Niet zoals bij Ajax. Het is meer dat ze gaan zitten en denken: kom maar op met die goals! Dat is jammer. Want soms staan we weieens achter of loopt het niet en dan hoor je ons juist te helpen door ons aan te moedigen. Maar dan gaan ze juist fluiten! Dit seizoen ook weer. Ineens floten ze Rivaldo uit. Hetzelfde overkwam vorig jaar Kluivert en eerder ook Bogarde en Zenden. Vind ik raar. Hoe vaak zijn zij niet de beslissende factor voor ons geweest. Daar kan ik dan met mijn verstand niet bij. Natuurlijk, mij is het ook weieens overkomen, zoals tegen Valencia. Bij de eerste tegentreffer gleed ik uit. Kan gebeuren. Niet in hun ogen, want zij beginnen dan meteen te fluiten. Niet een heel stadion, wel een paar honderd man. Dat zijn er misschien niet veel, maar je hoort het natuurlijk wel. Je hebt weieens een periode dat bepaalde spelers om welke reden dan ook even niet goed liggen bij het publiek en dan doen ze dat. Dus daar raak je aan gewend. Ik kan er dan ook wel tegen, maar leuk is het natuurlijk niet.' Maar, zo benadrukt De Boer, het is ook weer niet zo dat de socios, gemiddeld met zo'n tachtigduizend man aanwezig bij thuiswedstrijden, altijd negatief zijn. 'Ik heb het idee dat de supporters je hier meer het succes gunnen dan in Nederland. Voetbal is hier heilig. Hier verschijnen niet voor niets elke dag vier sportkranten. Mede daardoor word je als speler ook belangrijk gemaakt. Word je een idool, iets ongelofelijks. Een groot verschil met Nederland. Daar proberen ze, wanneer je ook maar even je kop boven het maaiveld steekt, meteen je hoofd eraf te hakken. Hier is dat absoluut niet zo. Hier hebben ze juist respect, net als in het dagelijks leven. Als je hier in een mooie auto rijdt, dan gunnen ze je dat! Dan vinden ze dat je dat hebt verdiend. Sterker nog, ze vinden het juist raar als je hier met een kleine auto komt aanzetten! Duidelijk een verschil in mentaliteit. Op zich hoeft dat voor mij óók weer niet, want in feite verschilt niemand van een ander. Maar ik vind wel dat als iemand zich iets moois kan veroorloven, je daar ook niet raar over moet doen.' Geen nieuws Dan is er nog de pers: de machtige sportkranten die dagelijks (dus ook op zondag) uitkomen en waarvan de chefs elke dag nieuws willen zien, ook al is er geen nieuws. Ook een enorm verschil met het thuisfront, heeft De Boer inmiddels ondervonden. 'Bij Ajax heb je op donderdag altijd persdag. Toen ik nog bij Ajax speelde en we geen belangrijke wedstrijden hadden, waren de verslaggevers op twee vingers te tellen. Uitschieters waren de topduels. Moesten we bijvoorbeeld tegen PSV of Feyenoord, dan waren het er hooguit acht. En hier? Hier heb je er élke dag zo'n veertig, Frank de Boer als Barcelona-speler duellerend met Richard Witschge tijdens de erewedstrijd voor Johan Cruijff op 6 april 1999. EBA/VE DEBOEft AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 123