'Nog drie jaar Barcelona en dan is het mooi geweest' Frank de Boer Na een aarzelend begin lijkt Frank de Boer (31) dit seizoen definitief zijn plaats te hebben gevonden bij FC Barcelona. De oud-Ajacied heeft het volste vertrouwen van trainer Carlos Rexach gekregen en is niet meer uit het centrum weg te denken. Nu zijn contract afloopt, wil de oud-Ajacied maar één ding: zijn verbintenis met twee of drie jaar verlengen en in Barcelona zijn carrière afsluiten. ■liet seizoen 1999-2000. Na een enerverend jaar, waarin Frank de Boer I sMW I zowel een overgang naar FC Barcelona forceerde ^Horieus kampioen van Spanje werd, ma^^Be international zich op voor zijn eerste volledige jaar in Catalaanse dienst. De ^)^vachtingen zijn hooggespannen. Ook bij De Boer. De oud- Ajacied wil met FC Barcelona niet alleen schitteren in de Primera Division, maar ook vlammen in de Champions League. Laten zien dat hij niet alleen in Amsterdam, zoals enkele critici beweren, maar ook ver daarbuiten kan uitblinken. Maar na een paar maanden, waarin de centrale verdediger nog wel de Spaanse international Abelardo knap uit de basis speelt, gaat het mis. En goed ook. De Boer wordt ineens gepasseerd. Niet vanwege het beruchte rotatiesysteem, wel omdat hij volledig uit vorm is. Vooral over het passvermogen van De Boer is Louis van Gaal verre van tevreden. Rond de winterstop heeft de succestrainer dan ook geen plek meer voor zijn pupil. De Boer zit zelfs niet' meer bij de eerste achttien. FC Barcelona vliegt lange tijd zónder De Boer naar de uitwedstrijden. Een domper van jewelste. Het is de eerste keer in ruim tien jaar topvoetbal dat Frank de Boer buiten de selectie wordt gehouden. Zijn reputatie krijgt een lelijke knauw. En met het EK pal voor de deur is het al helemaal geen prettig tijdstip om ÖUVS LIEFDE door Vincent de Vries gepasseerd te worden. De Boer noemde destijds het besluit van Van Gaal dan ook een van de slechtste momenten uit zijn leven als voetballer. 'Ik moet dit accepteren, maar eigenlijk wil ik dat niet,' zei De Boer toen. 'Dit is heel slecht, zeker voor een voetballer. Maar de trainer heeft gelijk, ik ben niet in vorm. Maar waar het aan ligt? Wist ik het maar. Ik heb altijd alles gegeven en zal nu ook blijven vechten. Alle spelers hebben weieens een slecht moment. Zelfs Guardiola heeft dat.' Teruggeknokt Inmiddels zijn we bijna twee seizoenen verder en is het beeld aardig gekanteld. Want De Boer heeft zich knap teruggeknokt bij FC Barcelona. Vorig jaar speelde de aanvoerder van Oranje nagenoeg alles en ook dit seizoen is hij, ondanks die vervelende dopingzaak, een gevestigde waarde in het elftal van de trainer Carlos Rexach. Sterker nog, de Spaanse trainer van FC Barcelona ziet in de Nederlander de ideale centrumverdediger. En dat terwijl de Catalanen deze zomer nog voor veel geld twee verdedigers - de Fransman Phillipe Christanval (overgekomen van AS Monaco) en de Zweed Patrik Andersson (Bayern München) - hadden aangetrokken. 'Het gaat inderdaad lekker,' zegt De Boer dan ook, terwijl hij plaatsneemt in een van de luxe fauteuils in de bestuurskamer van FC Barcelona, in de buik van het immense Nou Camp. 'In het begin moest ik gewoon wennen,' blikt Frank de Boer terug op zijn eerste jaren in Spanje. 'Hier moet je echt elk duel honderd procent zijn. Of beter: tweehonderd procent! In de Nederlandse competitie kun je weieens op tachtig procent spelen, maar dat is hier uitgesloten. Elke ploeg heeft sowieso twee fantastische spitsen. Komen die niet uit Spanje, dan wel uit het buitenland waar ze international zijn. Vandaar dat je hier altijd super geconcentreerd moet zijn. Elke wedstrijd is een finale. Dat is in Nederland echt wel anders. Als we met Ajax bijvoorbeeld uit bij Fortuna Sittard speelden, wist je bijna zeker dat we gingen winnen. Ook al speelden we niet op ons best of waren we niet in goeden doen. In Spanje is dat bijna onmogelijk. Tegen een ploeg als Numancia, normaal gesproken een van de mindere teams hier, win je uit echt niet zomaar. Dan moeten we echt vol aan de bak. Voor eigen publiek wil iedereen van ons, Barcelona, winnen. Wat me verder opviel is dat de spelers hier AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 120