opkwam, werd er al "tien-tien-tien" geroepen. Er wordt een bepaalde verwachting geschapen. 'Als een club succes gehad heeft met veel spelers van naam, dan blijft men alles met die periode vergelijken. Maar het hele fenomeen voetbal is anders. En ook de voetbalwereld. Het Bosman-arrest heeft een boel veranderd. Spelers die je vroeger kon behouden, vertrekken nu al op jonge leeftijd.' Te lief Het telefoontje van Ajax was voor Koeman een verrassing. Hij greep de kans om trainer van de Amsterdamse club te worden met beide handen aan. Niet ideaal om midden in het seizoen met een spelersgroep te gaan werken, die niet door hem is samengesteld. Wat voor een groep trof hij aan? Koeman: 'Met dit antwoord wil ik wel een beetje oppassen, want indirect praat ik dan over de vorige trainer. Ik trof een ploeg aan die zoekende is. Door de kritiek die zij over zich heen gekregen hebben, is het een onzekere groep. Het is ook een heel jong team. De jeugd heeft wel de toekomst, maar het ontbreekt dit elftal aan ervaring. En de ervaring die binnen de groep aanwezig is, komt van buitenlandse spelers. Spelers die hun ervaring of vanwege de taal of vanwege hun achtergrond, de manier waarop ze zijn opgegroeid, niet over kunnen brengen op de rest. Qua gedrag en mentaliteit is het overigens een perfecte groep. Maar er gaat geen initiatief van uit. Ik moet ze alles aanreiken. Verder zijn ze veel te lief. Ook naar elkaar toe. Ik vind dat er af en toe in een wedstrijd of training weieens gescholden mag worden. Ze accepteren fouten van elkaar die ze niet van elkaar zouden mogen accepteren. Dat heeft ook te maken met het feit dat het binnen het team ontbreekt aan hiërarchie. Niemand staat boven de groep. Van der Vaart is achttien jaar en een fantastische speler, maar zou een andere speler naast AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 11

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 11