KATERN De plaatjes van Panini waren wat saaier. Geen afgezakte kousen of shirts uit de broek meer, maar keurige portretten (een gemis dat de laatste jaren werd goedgemaakt met portretten én actiefoto's). De omschrijvingen van de speler waren voorzichtig (Pim van Dord: 'linkervleugelverdediger, ook als voorstopper in te zetten'), maar soms kon de auteur zijn persoonlijke mening niet onderdrukken (Simon Tahamata: 'gehandicapt door zijn geringe afmetingen'). Die visie was aan verandering onderhevig; in het boek van het jaar daarop (1979) geen woord meer over Tahamata's gebrek: 'lieveling van het Amsterdamse publiek'. Ook Tscheu-la Ling (de spelling van Tjeu wisselde nogal eens) had zich bewezen: van 'een grillige rechterspits die zelden negentig minuten aanwezig is' had hij zich in een jaar opgewerkt tot een 'grillige rechterspits, heeft soms fabelachtige ingevingen'. Een jaar later prijkte Ling ('erg populair in Amsterdam') zelfs op de cover. Vanaf 1989 ontbraken helaas de omschrijvingen van de spelers en moesten we het doen met statistieken, veelal nutteloos maar toch lekker meegenomen (eerste club van Hans Werdekker: DIO, gewicht van Ron Willems: 78 kilogram). Ajacied Richard Witschge was een groot liefhebber van de statistieken, zoals bleek in het voorwoord van Voetbal '91, waarin voor het eerst en het laatst ontboezemingen van een voetballer een Paniniboek openen: 'Toen Panini met Voetbal 78 voor het eerst een Nederlands voetbalalbum uitgaf was ik net 9 jaar. Bij ons op school werden de plaatje van Panini vanaf dat moment meteen driftig verzameld. Ik weet nog dat er toen van iedere speler een korte beschrijving onder de foto stond. Maar ik moet zeggen dat ik de statistische gegevens die de laatste jaren in het album staan toch interessanter vind.' In het voorwoord van 'Voetbal '91verklaarde Richard Witschge de statistische gegevens van de spelers interessanter te vinden dan de beschrijvingen die voorheen gegeven werden. Playcard Statistieken of niet, de toekomst van het voetbalplaatje is nog nooit zo onzeker geweest als nu. In Italië geeft men niet op. Om de op hol geslagen transfermarkt het hoofd te bieden (want hoe stel je een selectie samen als spelers constant van club verwisselen?) is men bij Panini bezig om iets te verzinnen waardoor de plaatjesspaarders de getransfereerde spelers zelf een nieuw shirt kunnen aantrekken (tip: doe net als Vanderhout dertig jaar geleden en kleur die speler zelf opnieuw in; over de lijntjes mag). Verder wordt er gespeculeerd over ruilen via de computer (tip: inkleuren kan óók via de computer; over de lijntjes mag niet) en het ontwikkelen van de playcard, een computerkaartje van negen bij zes centimeter, waarop de speler in beweging is te zien. Mocht dit laatste idee in Italië aanslaan, dan overweegt Panini er ook in andere landen mee te beginnen. Mocht dat gaan gebeuren, dan eis ik meteen dat met terugwerkende kracht playcards van de oudere plaatjes worden gemaakt, zodat ik die verdraaide doelman Sies Wever eindelijk eens écht kan zien koppen! AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 117

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 117