KATERN buitenland had de boeken ook niet bepaald aantrekkelijker gemaakt. Denk overigens niet dat dit een algehele tendens is. In bijvoorbeeld Duitsland en Italië doen de voetballers veel minder moeilijk. In Italië doen de voetballers en de managers er zelfs alles aan - om voor niets! - in het jaarlijkse album te verschijnen. Het wordt als een eer beschouwd om opgenomen te worden en misschien zijn de voetballers daar - in tegenstelling tot in Nederland - niet vergeten dat ze die voetbalplaatjes ooit ook zelf fanatiek gespaard hebben. Nadat Panini had besloten om de langdurig geblesseerde Ronaldo niet in het boek op te nemen, moest er zelfs een heuse persconferentie belegd worden om het een en ander uit te leggen. Toch is ook in Italië de verkoop teruggelopen, maar Panini verkoopt in Italië nog altijd zo'n 25 miljoen zakjes per serie. Daarnaast verschijnen er nog vier of vijf regionale collecties voetbalplaatjes. Oude albums worden gebonden in dure overzichtsboeken en Panini brengt naslagwerken uit met statistische gegevens. Ze worden grif gekocht. Inplaktechnisch Mij rest nu slechts een meewarig bladeren door de oude eredivisie-albums, waarvan AJAX Geboren 10-7-'47. Kwam in 1970 naar Ajax als opvolger van Velibor Va- sovic. Uitstekende laat ste verdediger. Speelde eerder voor FC Nürn- berg - Wiener Sport Klub en München 1860. 1 HORST BLANKENBURG De afgezakte kousen van Arno Steffenhagen in 1973-1974, toen de serie bestond uit actiefoto's én portretten. de Vanderhout-serie de tand des tijds niet helemaal heeft doorstaan - inplaktechnisch gezien dan. De plaatjes moesten aan de bovenkant van de achterkant zelf in het boek bevestigd worden, met lijm of plakband. Ik koos voor het laatste omdat ik bang was dat de lijm te zijner tijd door het plaatje te zien zou zijn. Dat was ook zo, maar met plakband gebeurde precies hetzelfde. Ergo: ze zijn zelfs gaan loslaten, waardoor als ik nu het Voetbalsterrenalbum 1972-1973 uit de kast pak, de gebroeders Arnold ('technisch zeer knappe speler die nog weinig kansen heeft gehad') en Gerrie ('neemt altijd met succes de strafschoppen van Ajax') Mühren en de nog immer koppende keeper Sies Wever ('niettemin voorspelt men hem een grote toekomst') me tegemoet vliegen. 'Elk nadeel heb zijn voordeel' zou plaatje nummer 2 uit dat boek ooit zeggen, want nu kan ik me weer als een 10-jarige gedragen en al die plaatjes opnieuw gaan inplakken. En wat en wie kom ik tegen als ik het Ajax- gehalte van al mijn voetbalplaatjesalbums aan een onderzoek onderwerp? (Vanaf 1978 kan dat trouwens veilig, want dan zitten stickers in de albums en die zijn blijven zitten.) Om te beginnen zijn we blij met veel covers. Het was eerder regel dan uitzondering dat een Ajacied op de cover verscheen. Cruijff pingelde op de eerste Horst Blankenburg: weggewaaid. twee covers precies hetzelfde, om in 1970 Wim van Hanegem van zich af te schudden (twee seizoenen later speelde Piet Keizer op de cover Rinus Israel de bal door de benen). Andere Ajacieden die op de voorkanten verschenen zijn onder anderen Arie Haan, Ruud Geels, Frank Rijkaaard, Dick Scoenaker, Stefan Pettersson (alleen van achteren!) en Mare Overmars. Dat een speler de 'coverbeloffe' niet altijd kan waarmaken, bewees de Ajacied op de cover van Voetbal '93, Dan Petersen, uitblinker in de bekerfinale van enkele maanden daarvoor tussen Ajax en Heerenveen. Andere Ajacieden met een kortstondige voetbalplaatjesglorie: voetbalplaatje nummer 19 in 1969, Henk Groot, die nog breeduit lachte, maar de international zou na een blessure met voetballen moeten stoppen. Clubgenoot Tom Soendergaard (nummer 26) ziet er spookachtig (bijgekleurd) uit. Ook voor hem viel na dit seizoen het voetbalplaatjesdoek. Wat verder opvalt bij het bekijken van die hele Ajax-selectie is de braafheid die de spelers uitstralen. Europa moest duidelijk nog veroverd worden en aan de wilde haardossen van het boek 1973-1974 te zien, was dat meer dan gelukt (zelfs Ruud Krol had een bakkebaard a la Heinz Stuy, wist ik niet meer). Portretten en actiefoto's waren tot dan toe afgewisseld, maar in het 1974-1975 album waren beide versies op elk plaatje gepropt. Prachtig: de afgezakte kousen van Arno Steffenhagen ('kwam vorig seizoen veel als wisselspeler in actie'). AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2002 115

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 115